Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Radni: ujawnić plan restrukturyzacji oświaty

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 03.01.2008Program restrukturyzacji szczecińskiej oświaty może się okazać już nieaktualny, bo do szkół pójdą niedługo sześciolatki. Ale jeśli taki plan rozpisany na kilka lat jest, miasto powinno go ogłosić publicznie - mówi przewodniczący komisji edukacji i kultury w radzie miasta Paweł Bartnik

Szefowa wydziału oświaty Urzędu Miasta Lidia Rogaś w środowym wywiadzie dla "Gazety" przyznała, że urząd przygotował pięcioletni plan restrukturyzacji szczecińskiej oświaty. Nie chce go jednak ujawniać, co tłumaczy obawą o falę protestów w szkołach. Z likwidowania szkół wycofać się nie zamierza podkreślając, że miasto wyrzuca pieniądze w błoto, utrzymując puste sale lekcyjne.

Marcin Górka: Czy Urząd Miasta może utrzymać w tajemnicy plan restrukturyzacji, bojąc się protestów nauczycieli?

Paweł Bartnik, przewodniczący komisji edukacji i kultury w radzie miasta: - Z jednej strony nawet rozumiem takie postępowanie urzędników. Raz już tak było, że prezydent ogłosił długofalowy projekt restrukturyzacji i spowodowało to skumulowanie się protestów rodziców i nauczycieli w jednym roku. Jednocześnie wciąż słychać zarzuty, że takiego planu urząd nie ma. Pani dyrektor wybrnęła z tej sytuacji mówiąc, że taki plan jest, ale go nie poda, żeby był spokój. Tyle że tak nie można, bo restrukturyzacja jest sprawą publiczną. Żadnej klauzuli tajności ten dokument, jeśli rzeczywiście jest, nie posiada, więc należałoby go ogłosić publicznie.

A tego chyba powinni zażądać od prezydenta radni.

- Tak, i co jakiś czas przecież radni bombardują urzędników pismami, by takie plany ogłosić. Po takiej wypowiedzi pani dyrektor Lidii Rogaś na pewno zaraz poprosimy jako komisja edukacji o przedstawienie nam tego planu.

Myśli pan, że ten plan będzie realny do przeprowadzenia?

- W dużej części na pewno nie, bo przecież pani minister edukacji ogłosiła już, że sześciolatki będą objęte od września obowiązkiem szkolnym. W tej sytuacji obawy o to, że szkoły będą stały puste, a taki jest argument miasta za likwidowaniem szkół, nie mają pokrycia w rzeczywistości. Z tego powodu mam już teraz deklaracje prezydenta, że np. SP nr 5 przy ul. Królowej Jadwigi nie będzie likwidowana, bo musi być przecież jakaś druga podstawówka w Śródmieściu.

Więc w jaki sposób mądrze restrukturyzować oświatę?

- Widziałem, jak to się robi w innych krajach. Opracowuje się standardy wychowawczo-edukacyjne, które szkoły muszą spełniać. Dostają one oczywiście pewien czas na ich osiągnięcie. Jeśli jakiejś szkole się to nie uda, to dostaje czas "naprawczy". Po nim jest jeszcze jedna kontrola i jeśli znów się okazuje, że szkoła nie spełnia stawianych jej wymagań, to taką szkołę się likwiduje. I nikt nie ma o to pretensji, bo zasady są jasne.Dla "Gazety"

Maciej Kopeć, zachodniopomorski kurator oświaty, radny komisji edukacji RM

Ukrywanie jakiegoś opracowanego w zaciszu gabinetów planu restrukturyzacji oświaty jest bardzo niedobre i sądzę, że tą sprawą powinna zająć się komisja rewizyjna. To świadectwo postępowania, w którym wszystkich zainteresowanych traktuje się przedmiotowo, w tym radnych, przed którymi ukrywa się jakąś tajemną wiedzę. Pytanie, co w tym planie jeszcze jest, skoro znalazły się tam tak niemerytoryczne projekty, jak ten dotyczący przenoszenia szkół muzycznych. Takiego "czarnego PR" w wykonaniu magistratu jeszcze nie znałem. Prezydent musi teraz ogłosić ten plan, żebyśmy wreszcie wiedzieli, co władze nam szykują i żeby można było rozwiać domysły, które teraz, po wypowiedzi pani dyrektor w "Gazecie", w środowisku oświatowym na pewno się zrodzą. Ja w każdym razie toku myślenia urzędników z wydziału oświaty nie rozumiem.

not. marcCzat zwiceprezydent Masojć

W piątek w samo południe na pytania internautów odpowiadać będzie zastępca prezydenta Szczecina ds. oświaty Elżbieta Masojć. Czat z wiceprezydent rozpocznie się o godz. 12 na internetowej stronie magistratu (www.szczecin.pl) i potrwa do godz. 13.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net