Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Czat z Elżbietą Masojć o likwidowaniu szkół

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 04.01.2008Internauci wypytywali najczęściej Elżbietę Masojć o plany restrukturyzacji szczecińskiej oświaty. Prezentujemy fragmenty czatu zorganizowanego przez magistrat w czwartkowe południe

Czat z Elżbietą Masojć o likwidowaniu szkół
Alicja: Mieszkam na Świerczewie. Na osiedlu została zlikwidowana szkoła. Nasze dzieci miały mieć zapewnione bezpieczne dojście do innej szkoły, tymczasem nie zrobiono przejścia z pasami z ulicy Santockiej do ul. Zielonogórskiej.

Elżbieta Masojć: Na wniosek dyrektora szkoły zatrudniony został nadzorca przejść dla pieszych na skrzyżowaniu ul. 26 Kwietnia i ul. Zielonogórskiej. Uczniowie powinni więc korzystać z tego właśnie przejścia, gdzie nad ich bezpieczeństwem czuwa powołana do tego celu osoba. Przyjmuję jednak tę uwagę, raz jeszcze przeanalizujemy sytuację.

belfer: Jestem nauczycielką szkoły przewidzianej do likwidacji. Czy zapewni mi Pani miejsce pracy, jeśli likwidacja dojdzie do skutku?

- W miarę możliwości staram się zapewnić pracę wszystkim pracownikom pedagogicznym i niepedagogicznym. Ubiegłoroczne doświadczenie i sposób organizacji miejsc pracy wykazały, że jest możliwe korzystne rozwiązanie, jeśli nauczyciel taką wolę wyrazi. Ponadto na stronach internetowych [miasta - red.] na bieżąco zamieszczane są ogłoszenia o ofertach pracy w szkołach i placówkach oświatowych.

Agnieszka: Czy nadal będzie Pani próbowała "zrestrukturyzować" szkoły muzyczne i na przekór wszystkim argumentom je połączyć?

- Szkoły muzyczne nie będą łączone. Na temat przyszłych planów co do szkół artystycznych wypowiem się po spotkaniu z przedstawicielami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które odbędzie się w najbliższym czasie. Prezydent miasta Szczecin nadal podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie rozwoju podstawowego szkolnictwa muzycznego.

rakieta: Czy jakieś szkoły funkcjonujące w jednym budynku są przewidziane do połączenia w zespół? Jeśli tak, to jakie?

- W przyszłym roku szkolnym planuje się połączenie w zespół Szkoły Podstawowej Nr 13 z Gimnazjum Nr 31 w Wielgowie oraz szkół funkcjonujących przy Pogotowiu Opiekuńczym.

Marciniak: Co z SP 59? Za dużo dzieci, za małe klasy, brak boiska, sali. Ale za to bardzo dobre wyniki w nauce.

- To jedna z naszych najlepszych szkół. W przyszłości planujemy jej rozbudowę. Istotnie cieszy się wielką popularnością rodziców (...).

mama: Jakie ma Pani plany wobec SP 54?

- Te plany wiążą się ściśle z szeregiem zmian w szczecińskiej oświacie. Z naszej strony przedstawiona będzie propozycja stopniowego wygaszania tej jednostki.

oświatowiec: Jaki pomysł ma Szczecin na ulepszenie oświaty? Czy likwidacja szkół jest konieczna?

- Likwidacja jest jedynie częścią restrukturyzacji oświaty. Dzięki ubiegłorocznej restrukturyzacji w tegorocznym budżecie mamy więcej pieniędzy na rozwijanie uzdolnień dzieci i wspieranie tych uczniów, którzy mają kłopoty w nauce. I dlatego warto tę restrukturyzację robić.

hela: Czy nie uważa Pani, że restrukturyzacja, którą Pani wdraża, jest krzywdząca dla bardzo wielu ludzi?

- Każde zmiany mają swoją cenę. Zdaję sobie sprawę, że i ta też. Jednak nie jest moim celem jakiekolwiek działanie szkodzące komukolwiek.

Czytelnik: Czy potwierdza Pani, że jest w posiadaniu tajnego, pięcioletniego planu?

- Tak, plan restrukturyzacji oświaty istnieje, ale nie jest on "tajny". Był publikowany po raz pierwszy już w 2004 roku. Jest to jednak plan wymagający aktualizacji i modyfikacji ze względu na zmieniające się chociażby prawo oświatowe, ale także wybory rodziców. Ostatnie doniesienia prasowe dotyczące np. naboru do szkół podstawowych już od szóstego roku życia spowodowały konieczność uaktualnienia wszelkich analiz dotyczących np. liczby dzieci.

Polityczny: Czy po dymisji Macieja Kopcia ze stanowiska kuratora oświaty widzi Pani szansę porozumienia z nim jako radnym Szczecina na rzecz miasta?

- Pana kuratora znam od wielu lat, szanuję jego osiągnięcia jako nauczyciela oraz wicedyrektora szkoły [XIII LO - red.]. Wspólnie z dyr. Cezarym Urbanem utworzyli szkołę, z której wszyscy jesteśmy dumni. Współpracowaliśmy wiele lat; kiedy starał się o stanowisko kuratora oświaty pomagałam mu merytorycznie przygotować materiały z nadzoru pedagogicznego. Myślę, że bez względu na sytuację nadal zostaniemy dobrymi znajomymi, mimo różnicy zdań w wielu kwestiach, które przychodzi nam rozstrzygać.

hela: Czy będzie Pani zadowolona, jak w plebiscycie szczecinian otrzyma "Śledzia" [wyróżnienie negatywne - red.]?

- Poczekajmy na wyniki.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net