Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Nauka w gimnazjum po włosku lub francusku

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 08.01.2008Nowe możliwości dla szczecińskich uczniów: we wrześniu ruszają kolejne klasy dwujęzyczne. Gimnazjum nr 42 zaprasza tych, którzy chcą dobrze opanować francuski. W Gimnazjum nr 14 będzie można nauczyć się włoskiego

W szkole przy pl. Mariackim (Gimnazjum nr 42) naukę z francuskim jako drugim językiem wykładowym (pierwszym będzie język polski) rozpocznie 30 dzieci. Gimnazjaliści będą mieli pięć lub sześć godzin języka francuskiego w tygodniu oraz zajęcia z języka angielskiego. W języku francuskim będą prowadzone zajęcia z historii i geografii.

- Lekcje historii poprowadzi historyk, który świetnie zna język francuski - mówi Krzysztof Niemotko, dyrektor Gimnazjum nr 42. - Ambasada francuska obiecała nam także przysłać nauczyciela z Francji.

Na podobnych zasadach ma funkcjonować dwujęzyczna klasa z językiem włoskim, która powstanie w Gimnazjum nr 14 przy ul. Romera. Dzieci będą intensywnie uczyć się włoskiego, w tym języku planowane są też lekcje historii i geografii. Klasa ,,włoska" jest efektem współpracy Szczecina z włoskim miastem Bari. Zajęcia poprowadzą wykładowcy z Katedry Italianistyki na wydziale teologicznym US oraz nauczyciele pracujący w gimnazjum, którzy otrzymają odpowiednie uprawnienia.

Aby dostać się do którejś z klas, nie trzeba będzie zdawać egzaminów językowych.

- Będzie za to test badający predyspozycje językowe uczniów - mówi Mirosław Mika, dyrektor ZSO nr 4, w skład którego wchodzi Gimnazjum nr 14. W Gimnazjum nr 42 w styczniu rozpocznie się kurs przygotowawczy dla kandydatów do klasy dwujęzycznej. Spotkanie dla zainteresowanych odbędzie się 9 stycznia o godz. 16.

Klasy dwujęzyczne funkcjonują w Szczecinie od kilku lat: z językiem angielskim w Gimnazjum nr 46, z angielskim i niemieckim w Gimnazjum nr 42 w ZSO nr 6 przy pl. Mariackim, z hiszpańskim w Gimnazjum nr 32 w ZSO nr 2 przy ul. Kopernika. Naukę w języku angielskim można kontynuować w V LO (w ZSO nr 1), a w niemieckim w IX LO (w ZSO nr 6).

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net