Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

XIII LO znów najlepszym liceum w Polsce

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 11.01.2008Piąty raz z rzędu XIII LO w Szczecinie zostało najlepszą szkołą ponadgimnazjalną w Polsce. Wyniki rankingu ogłosiły wczoraj redakcje edukacyjnego miesięcznika "Perspektywy" i "Rzeczpospolita".

XIII LO znów najlepszym liceum w Polsce
Uroczystość wręczenia dyplomów najlepszym polskim szkołom odbyła się w auli Politechniki Warszawskiej. Tytuł najlepszej szkoły w kraju odebrała delegacja XIII LO: nauczyciele i uczniowie. Pogratulować szkole pojechali do Warszawy m.in. prezydent Szczecina Piotr Krzystek i zachodniopomorski kurator oświaty Maciej Kopeć.

XIII LO ze Szczecina zdeklasowało po raz kolejny renomowane ogólniaki: drugą w rankingu "Polonię Belgijską" z Wrocławia i trzecie V LO z Krakowa. A to za sprawą swoich olimpijczyków, bo to finaliści i laureaci ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych wyznaczają miejsca w tabeli. Za każdego finalistę szkoła otrzymuje 0,1 pkt, a za laureata - 0,2 pkt. Sumę dzieli się przez liczbę uczniów w szkole. A w XIII LO w ubiegłym roku szkolnym aż 26 uczniów było laureatami a 33 finalistami olimpiad. Uczniów było 342, czyli prawie co szósty to olimpijczyk! Rezultat to wynik 4,97 pkt, najwyższy w historii rankingu i prawie dwa razy wyższy od "Polonii Belgijskiej" (2,59 pkt). Drugi rekord to piąta wygrana z rzędu, od 2003 r. XIII LO nie oddaje zwycięstwa, co nie zdarzyło się wcześniej żadnej szkole. - Nasi olimpijczycy to nie tylko superzdolni uczniowie - mówi p.o. dyrektora szkoły Jolanta Konieczna. - Ale zawsze pracowici. Uczą się, a jednocześnie przy nich rozwijają się nauczyciele i w ten sposób nie stoimy w miejscu. Rozwijamy się, a wynik w rankingu to efekt tego systemu pracy.

Wysoko są też inne zachodniopomorskie szkoły, w rankingu sklasyfikowano ich 19. I LO im St. Dubois z Koszalina, które co roku zajmuje wysokie miejsca w rankingu teraz jest 13. (awans z 20. miejsca). Szczeciński "pobożniak" też jest wysoko, na 39. miejscu, choć rok temu był 15. W rankingu pojawiło się też nagle Centrum Kształcenia Ustawicznego w Koszalinie, które zajęło 56. miejsce. W zasadzie przypadkiem, CKU likwidowało już klasy młodzieżowe, a wśród 24 uczniów ostatniej klasy było akurat czterech olimpijczyków. Wysoki poziom potwierdziło w tym roku II LO z Nowogardu. Szkoła po raz drugi znalazła się w pierwszej setce (rok temu 68. teraz na miejscu 75.). IX LO ze Szczecina jest w tym roku 128., a Katolickie LO jest na miejscu 148. Szczecińska "piątka" znalazła się na 183. miejscu.

W całym rankingu sklasyfikowano 378 szkół. Warunkiem zaistnienia w nim było przynajmniej dwóch olimpijczyków w ubiegłym roku.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net