Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Kurator Maciej Kopeć sam odejdzie

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 22.01.2008Zachodniopomorski kurator oświaty Maciej Kopeć (PiS) poinformował wojewodę Marcina Zydorowicza (PO), że rezygnację złoży w przyszły czwartek. Obowiązki będzie pełnił do końca lutego

Kurator podał konkretną datę podczas czwartkowego spotkania w XIII LO, na którym władze miasta dziękowały uczniom i nauczycielom za zdobycie piątego z rzędu tytuł najlepszego liceum w Polsce. Choć Kopeć już wcześniej obiecał Zydorowiczowi, że sam zrezygnuje do końca stycznia, wojewoda próbował odwołać go podczas sesji rady miasta 14 stycznia. Bez zgody rady nie może tego zrobić, bo kurator jest radnym Szczecina. Wniosek wojewody nie przeszedł, bo w obronie kuratora wystąpiło troje radnych PO (Paweł Bartnik, Judyta Lemm i Leszek Nogay). Wstrzymali się od głosowania, łamiąc dyscyplinę partyjną.

- Tym razem wojewoda zapewnił mnie, że przyjął dymisję do wiadomości - mówi Kopeć.

Po awanturze na sesji rady miasta Kopeć uważał, że wniosek wojewody był próbą upokorzenia jego osoby i odegrania się za blokowanie restrukturyzacji sieci szczecińskich szkół.

Maciej Kopeć złoży dymisję 31 stycznia, ale ze stanowiska odejdzie dopiero z końcem lutego (przysługuje mu miesięczne wypowiedzenie). Do czasu rozpisania konkursu na nowego kuratora (wojewoda ma na to miesiąc) obowiązki kuratora pełnić będzie obecna wicekurator Katarzyna Koszewska. Kandydatem PO na następcę Kopcia jest Artur Gałęski, wiceburmistrz Nowogardu i były wicekurator oświaty u boku Pawła Bartnika.

Od 1 marca Maciej Kopeć wróci do XIII LO, będzie uczył historii (w latach 1996-2006 pełnił funkcję wicedyrektora szkoły).

Mówi Maciej Kopeć

Mikołaj Radomski: Co udało się panu osiągnąć przez półtora roku pracy?

Maciej Kopeć: Najważniejsza jest poprawa efektów kształcenia. Tę tendencję obserwujemy w wynikach sprawdzianu szóstoklasistów, egzaminu gimnazjalnego i większości przedmiotów maturalnych. Uporządkowaliśmy procedury związane z funkcjonowaniem szkół prywatnych. Udało się także sprawnie rozdysponować dotację 22 mln zł.

Uchodził pan za kuratora, który umiał postawić się ministrowi Giertychowi.

Swoich decyzji i postawy nie traktowałem jako przedmiotu dyskusji. W mojej pracy podejmowałem decyzje zgodne z prawem oświatowym.

Czego pan nie zrealizował?

Niestety nie jest mi dane doczekać chwili, gdy przeskoczymy województwo wielkopolskie. Na to potrzeba jeszcze półtora roku, dwóch lat.

Not. mur

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net