Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Radni biorą się za szkoły

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 24.01.2008Czy warto likwidować "Maciusia"? Na to pytanie miała wczoraj odpowiedzieć komisja ds. edukacji i kultury rady miasta. Nie udało się. Po ponad trzech godzinach dyskusji jej przewodniczący zarządził przerwę

Radni biorą się za szkoły
Radni z komisji edukacji i kultury rozpoczęli wczoraj cykl posiedzeń, podczas których zaopiniują wszystkie typowane przez miasto do zamknięcia szczecińskie szkoły. Wczoraj zaczęli od popularnego "Maciusia" (SP 54 przy ul. Obrońców Stalingradu). I od razu było gorąco.

Na posiedzenie tłumnie stawili się rodzice uczniów szkoły. Swoje stanowisko wyrazili jasno na dwóch transparentach: "Maciusia nie oddamy, bo go kochamy" i "W Szczecinie Maciuś nie zginie".

Pierwszy zabrał głos Dariusz Pęchorzewski, prezes Szczecińskiego Centrum Renowacyjnego, które zajmuje się rewitalizacją pięciu śródmiejskich kwartałów, w tym tego, w którym znajduje się SP 54. To plany ożywienia tego miejsca są jedną z przyczyn propozycji likwidacji szkoły. O tym, że "Maciuś" nie mieści się w planach SCR-u, mówi się już od paru lat. Było kilka wersji zagospodarowania kwartału. Jedna zakładała wyburzenie wszystkich oficyn i budynków, które znajdują się we wnętrzu, w tym budynku szkoły, i zrobienie pod ziemią parkingu. Natomiast cały plac, który powstałby nad ziemią, zamienić miał się w tzw. przestrzeń publiczną, na kształt miejskiego rynku. Była też wersja uwzględniająca pozostawienie w budynku funkcji oświatowych, pod warunkiem, że szkoła zdecyduje się oddać boisko, które zajmuje dużą część placu. Wczoraj okazało się, że te propozycje są już nieaktualne. Prezes SCR przyznał, że nie jest w stanie przedstawić nowej propozycji zagospodarowania wnętrza kwartału.

- Żadna z wcześniejszych koncepcji nie zyskała akceptacji, bo mimo wielu dyskusji, nikt nie odważył się podjąć ostatecznej decyzji - mówił Pęchorzewski. - Spółce zależy na jak najszybszym rozstrzygnięciu kwestii szkoły, bo bez tego nie możemy realizować swoich celów, czyli rewitalizacji śródmieścia.

Rodzice byli sceptyczni: - W czym przeszkadza SCR-owi szkoła? Dla czyjego dobra ma być zlikwidowana? Wygląda na to, że najpierw uznano, że trzeba zlikwidować szkołę, a potem szuka się uzasadnienia - komentowali. Wiceprezydent Beniamin Chochulski przypomniał, że w najbliższym czasie z kamienic sąsiadujących ze szkołą ma być wyprowadzonych ok. 160 rodzin.

- Tam z pewnością są dzieci - przekonywał. - Sama rewitalizacja ma więc wpływ na to, że w tej szkole będzie mniej dzieci.

Rodzice przypominali, że wiele rodzin już opuściło kamienice SCR, a liczba uczniów nie zmalała, poza tym, ze statystyk wynika, że prawie połowa z tych, którzy się uczą w "Maciusiu", dojeżdża spoza rejonu.

- Chciałabym, żebyśmy uznali prawdę, która jest nieubłagana: niż demograficzny - apelowała wiceprezydent Elżbieta Masojć. - W 2012 r. będzie w Szczecinie prawie dwa tysiące mniej niż teraz dzieci w wieku 7-12 lat!

Trzygodzinną dyskusję zdecydował się przerwać przewodniczący komisji: - To, co zdecydowało, że w projekcie likwidacji jest akurat SP 54, a nie któraś z sąsiednich szkół, to są właśnie plany inwestycyjne miasta. To przeważyło. Dlatego brakuje mi choć plastycznej wizji zabudowy tego terenu. Dajmy panu prezesowi SCR szansę przygotowania prezentacji, abyśmy mogli się przekonać, czy to będzie koło zamachowe rozwoju Szczecina, i czy warto ponieść ofiary.

Podstawówką przy ul. Obrońców Stalingradu komisja zajmie się ponownie 13 lutego.

Oprócz SP 54 radni zajmowali się wczoraj SP 2 przy ul. Bol. Śmiałego, która razem z Ogólnokształcącą Szkołą Muzyczną I st. tworzy Zespół Szkół Podstawowych. Podstawówka ma przestać istnieć w 2013 r. Komisja zgodziła się na tę propozycję.

Radni muszą wypracować opinie przed lutową sesją, na której będą głosowane uchwały w sprawie restrukturyzacji szkół.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net