Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Marszałek zamyka szkoły policealne

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 29.01.2008Chce zlikwidować placówki w Kołobrzegu i Świnoujściu oraz wyprowadzić "medyka" z Pałacu pod Globusem w Szczecinie.

Uzasadnienie zmian: malejąca liczba słuchaczy. W październiku 2007 r. do dziewięciu szkół podległych samorządowi województwa uczęszczało się 2 tys. uczniów. W połowie stycznia było ich o 600 mniej.

- Musimy robić restrukturyzację, by nie zarzucono nam, że tracimy pieniądze - tłumaczył w poniedziałek na spotkaniu z dyrektorami zagrożonych placówek Witold Jabłoński, członek zarządu województwa.

A koszt utrzymania jednego słuchacza z roku na rok rośnie. W 2005 r. średni koszt kształcenia jednego ucznia wynosił 5,8 tys. zł. W 2007 r. już 7,5 tys. zł. Projekt marszałkowski zakłada m.in. zamknięcie Policealnej Szkoły Medycznej w Świnoujściu. Teraz uczy się tam 31 osób na kierunku technik masażysta. Szkoła mieści się w budynku razem z Technikum Ortopedycznym. Zdaniem dyrektorki obu placówek, Policealna Szkoła Medyczna w Kołobrzegu (122 słuchaczy na kierunkach technik masażysta i terapeuta zajęciowy) ma być przeniesiona do Koszalina i połączona z tamtejszą Medyczną Szkołą Policealną. Marszałek argumentuje, że szkoły podbierają sobie słuchaczy i dlatego w żadnej nie ma pełnego naboru. Dyrekcja uważa, że to szkoła z Koszalina powinna przenieść się do Kołobrzegu.

- U nas jest uzdrowisko, sanatoria i baza zabiegowa. Powstają kolejne ośrodki lecznicze. Mamy najwyższą zdawalność egzaminów zawodowych - przekonuje Irena Gajzler, dyrektorka kołobrzeskiej szkoły. Podkreśla, że w jej placówce koszt utrzymania jednego ucznia jest niższy niż w Koszalinie o ponad 4 tys. zł rocznie.

Zdaniem dyrektor Gajzler, prawdziwym problemem jest położenie placówki - w centrum parku uzdrowiskowego. - Budynkiem zainteresowana jest Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi. Od lat próbują się dostać do naszego budynku - mówi Gajzler.

Co na to marszałek? - Losy budynku nie są jeszcze przesądzone - stwierdza Witold Jabłoński. - Uważamy jednak, że w Koszalinie jest lepsza baza dla tych szkół.

W Szczecinie zmiany czekają Szkołę Policealną Pracowników Służb Społecznych, która mieści się w Pałacu pod Globusem. Marszałek ma zamiar przeprowadzić ją do budynku po Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli przy al. Wyzwolenia (które ma z kolei przenieść się do nowej siedziby przy ul. Sowińskiego). W Pałacu pod Globusem ma mieć siedzibę Akademia Muzyczna i Sztuk Wizualnych. - Ta uczelnia powstanie za kilka lat. Nie rozumiem, dlaczego mielibyśmy przenosić się już teraz - mówi Hanna Żółtowska, dyrektorka ,,medyka".

Ostateczną decyzję o zmianach w szkołach podległych marszałkowi podejmą radni podczas sesji sejmiku województwa 26 lutego.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net