Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Nasze uczelnie (nie)dofinansowane z Unii

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 04.02.200865 mln zł na rozbudowę uczelni dostaną politechniki szczecińska i koszalińska oraz Pomorska Akademia Medyczna. Wnioski Uniwersytetu Szczecińskiego i Akademii Rolniczej rząd na razie odrzucił

Nasze uczelnie (nie)dofinansowane z Unii
Lista indykatywna z wykazem uczelni, które dostaną unijne dotacje, została przedstawiona w piątek na konferencji w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. W ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko dofinansowanych będzie 25 projektów w całym kraju. W sumie na ten cel pójdzie 1,5 mld zł.

Na liście znalazły się projekty Politechniki Szczecińskiej, PAM-u i Politechniki Koszalińskiej. Uczelnie, które starały się o pieniądze, a nie znalazły się na liście, będą mogły przystąpić do dodatkowego konkursu.

Spełnialiśmy kryteria

Uniwersytet Szczeciński i Akademia Rolnicza, których projekty na razie przepadły, nie kryją rozczarowania.

Uniwersytet wnioskował o 8 mln euro na budowę campusu uniwersyteckiego przy al. Piastów, w którym mieściłyby się m.in. wydział matematyczno-fizyczny i wydział nauk przyrodniczych. Projekt zakładał modernizację siedmiu istniejących budynków i budowę jednego nowego.

- Nie wiemy, dlaczego nasz wniosek nie został wpisany na listę - mówi prof. Waldemar Tarczyński, rektor US. - Spełniał wszelkie kryteria przez półtora roku. Byliśmy pozytywnie zaopiniowani przez specjalistów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ale ostateczny głos należał do ministra rozwoju regionalnego.

Akademia Rolnicza chce wybudować nową siedzibę wydziału biotechnologii i hodowli zwierząt oraz wydziału nauk o żywności i rybactwa na działce przy zbiegu ulic Niemierzyńskiej i Papieża Pawła VI. Poprzednia minister nauki i szkolnictwa wyższego obiecała na to 6,75 mln zł. Rząd Platformy Obywatelskiej projekt AR wykreślił.

- Jesteśmy rozczarowani, bo zainwestowaliśmy w przygotowanie projektu około miliona złotych. Wśród 25 zakwalifikowanych projektów nie ma ani jednej Akademii Rolniczej - mówi Marcin Winiarczyk, p.o. zastępcy kierownika działu remontów i inwestycji AR. - Wydaje nam się, że ministerstwo wybrało wnioski, w których była mowa o nowoczesnych technologiach. A my postawiliśmy na biotechnologię, biologię i ochronę środowiska.

US i AR mają jeszcze szanse na pieniądze. Do podziału ministerstwu pozostało 320 mln zł. Obie uczelnie zapewniają, że wezmą udział w konkursie na najlepsze projekty, który powinien zostać ogłoszony w czerwcu.

- Na pewno wystartujemy, bo jednym z kryteriów jest zaawansowanie prac. A my mamy studium wykonalności, pozwolenie budowlane i projekt. Zainwestowaliśmy już 500 tys. zł. Jeżeli budowa nie ruszy, skarb państwa straci pół miliona - mówi rektor Tarczyński.

Centrum Nowych Technik

Cieszą się zachodniopomorskie uczelnie, którym europejskie dotacje przyznano. Politechnika Koszalińska otrzyma 27,5 mln zł na wyposażenie wydziału elektroniki i informatyki oraz wydziału mechatroniki. Politechnika Szczecińska dostanie na rozbudowę wydziału informatyki i biblioteki 15,3 mln zł. Pomorska Akademia Medyczna otrzyma 22 mln zł. PAM wybuduje Centrum Nowych Technik Medycznych przy szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej. Jego filarem będzie Zakład Genetyki i Patomorfologii, kierowany przez prof. Jana Lubińskiego. PAM planuje otwarcie w Centrum nowych kierunków, a w przyszłości nowego wydziału. - To był bardzo ważny temat dla akademii. Teraz przystąpimy do przetargu na projekt. Pod koniec roku powinniśmy ruszyć z budową. Centrum powstanie do 2011 r. - mówi Jerzy Łuczak, kanclerz PAM.

- Żeby pieniądze zostały faktycznie przekazane, uczelnie muszą spełnić wszystkie kryteria, zebrać dokumenty i prowadzić prace zgodnie z harmonogramem. Jeżeli nie wypełnią procedur, pieniędzy nie dostaną - ostrzega Stanisław Krakowski z biura prasowego Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net