Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Uniwersytet Szczeciński przekracza granice

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 07.02.2008Uniwersytet Szczeciński otworzył swoje biuro w niemieckim miasteczku Eggesin oddalonym 20 km od granicy

Uniwersytet Szczeciński przekracza granice
To pierwszy krok do stworzenia niemieckiej filii uczelni. Pierwsze zajęcia mogłyby rozpocząć się w październiku.

Osobą odpowiedzialną za stworzenie filii uniwersytetu w pięciotysięcznym Eggesin będzie socjolog dr Andrzej Michalak. Otwarte wczoraj biuro mieści się w czteropiętrowym budynku, w którym wcześniej był Urząd Miasta. Dr Michalak będzie pełnił w nim dyżury dwa razy w tygodniu. - Będę czekał na potencjalnych studentów. Jeżeli na serio myślimy o dydaktyce w Eggesin, musimy przedstawić konkretną ofertę kształcenia - mówił dr Michalak. - Liczymy, że zajęcia wystartują od października, ale wszystko zależy od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Potrzebne są akredytacje.

W Niemczech US chciałby uruchomić kilka kierunków studiów licencjackich w trybie niestacjonarnym (nauka odbywałaby się w weekendy). Około stu polskich i niemieckich słuchaczy mogłoby studiować socjologię, europeistykę, matematykę i turystykę. Na razie nie wiadomo, gdzie będą odbywać się weekendowe zajęcia. W grę wchodzi wynajmowanie pomieszczeń w miejscowej szkole podstawowej i budynek, w którym mieści się biuro pełnomocnika. Władze Eggesin są gotowe przekazać go uniwersytetowi i przygotować sale do zajęć. Niemcom zależy na współpracy z polską uczelnią, bo chcą zatrzymać młodych ludzi, którzy wyjeżdżają na studia do Rostocku, Halle czy Monachium.

- Dla Eggesin filia szczecińskiego uniwersytetu to ogromna szansa, nawet jeżeli większość studentów to będą Polacy - mówi Denis Guttgesel, burmistrz Eggesin.

Plany uniwersytetu są ambitne. Jeżeli będzie dużo chętnych, za trzy lata studia byłyby prowadzone w trybie dziennym.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net