Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Jaki mundurek - bezrękawnik, T-shirt, bluza?

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 17.04.2007Nauczyciele, rodzice i sami uczniowie głowią się nad mundurkami. Jaki kolor? Jaki krój? Ustawa tego nie precyzuje a czasu nie ma wiele - do końca roku szkolnego

1 września uczniowie wszystkich polskich podstawówek i gimnazjów mają chodzić do szkoły w mundurkach. Tak z inicjatywy ministra edukacji Romana Giertycha zdecydowali posłowie. Zdaniem Giertycha, zakończy to szkolną rewię mody i dyskryminację ubogich.

Licealiści nie muszą nosić uniformów, ale jeśli taka będzie wola ich rodziców, mogą je sobie zafundować.

Szkoły same projektują stroje. Właśnie trwają intensywne poszukiwania fasonów. Ustawa mówi tylko, że ma to być jednolity strój. Ale jaki krój, kolor? Za ile? Dyrektorzy boją się o zarzut "układu" ze znajomą firmą krawiecką. Więc zabezpieczają się - omawiają wszystko z rodzicami.

- Wymyśliłam, że najlepsze będą kamizelki - opowiada Cecylia Bąk z Gimnazjum nr 5 przy ul. Komuny Paryskiej. - Bo to rozwiązanie najmniej bolesne finansowo. Zdziwiłam się, gdy okazało się, że uczniowie wolą prawdziwe mundurki.

Preferencje gimnazjalistów "piątki" wyszły na jaw, gdy nauczycielka plastyki poprosiła ich o zaprojektowanie mundurka. Dziewczyny narysowały spódnice przed kolano, żakiety, a chłopcy spodnie i marynarki. Podobnie jest w wielu szkołach. Przy ul. Dąbrówki na Stołczynie były konkurs i ankieta. Podstawówka chce eleganckie mundurki, a gimnazjum czapkę bejsbolówkę, spodenki, polo lub T-shirt. Zimą długie spodnie i kurtkę z polaru.

- Nie ma na to szans - otwarcie mówi Bogusława Pęzińska, wicedyrektor. - Niewiele rodzin byłoby stać. Będzie wersja oszczędna. Może kamizelka? Jest firma, która chce je szyć za 44 zł.

Dyrekcja SP nr 11 im. UNICEF przy ul. Emilii Plater w oficjalnym sklepie UNICEF zamówiła T-shirt po 20 zł.

Na sportowo będzie w SP 53 przy ul. Budzysza Wosia (T-shirt i bluza). - Na apelach będą na galowo w prywatnych strojach - tłumaczy dyrektor Małgorzata Wójcik.

Marek Niedzielski, dyrektor SP przy Chobolańskiej: - Chyba zdecydujemy się na jakiś bezrękawnik z emblematem szkoły.

Do końca czerwca szkoły musza zmienić statut i zapisać w nim, co grozi uczniowi za brak stroju.

- To nie wystarczy. Musi być jakieś rozporządzenie. Bo jak mam się zachować, gdy uczeń przyjdzie bez mundurka? Wyprosić go? On ma realizować obowiązek szkolny, a odpowiadam za niego w czasie lekcji - mówi Lidia Mikołajek, dyrektorka kołobrzeskiego Gimnazjum nr 1, która zasłynęła żartobliwym sposobem, w jaki ukróciła "gołe pępki" w szkole. Kupiła dwa fartuchy (według uczniów "totalna siara"), które zakładać musiały uczennice przychodzące do szkoły zbyt wyzywająco ubrane i roznegliżowane. Teraz i u niej uczniowie projektują mundurki.

Krzysztof Komorowski, LPR-owski wicekurator oświaty twierdzi, że nie będzie trójek mundurkowych: - Nie róbmy z kuratora cenzora - mówi. Spodziewa się estetycznych, tanich, "budujących tożsamość szkoły" pomysłów. Przyznaje, że dyrektorzy dopytują się, czy minister, jak obiecał, sfinansuje uszycie strojów dla najbiedniejszych. Ile, kiedy i komu da?- Jeszcze nie mam konkretów - mówi wicekurator.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net