Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Radnych

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 07.02.2008Radni komisji edukacji nie zgadzają się na łączenie Szkoły Mistrzostwa Sportowego przy ul. Mazurskiej i ZSO nr 8 przy ul. Rydla w jedną szkołę. - Tak naprawdę, to czemu mielibyśmy to zrobić? - pytał Paweł Bartnik. Nie usłyszał odpowiedzi.

Z dwóch szkół prezydent Szczecina chce stworzyć jedną. Szkoły z ulic Mazurskiej i Rydla musiałyby więc zostać najpierw zlikwidowane, a potem utworzone od nowa jako jedno Centrum Kształcenia Sportowego. Na Mazurskiej miałyby być sportowa podstawówka i gimnazjum z klasami pływackimi, wioślarskimi i piłką wodną, a przy ul. Rydla gimnazjum sportowe i liceum z oddziałami sportowymi, a w nich klasy żeglarskie, kajakarskie, piłka ręczna, nożna i kolarstwo górskie. Szkoła miałaby jednego dyrektora-menedżera i dwóch zastępców: jednego na Rydla i jednego na Mazurskiej.

- Tak naprawdę to nie likwidacja, tylko przekształcenie w szkoły sportowe, ale z klasami ogólnymi dla pozostałych dzieci - przekonywała dyrektorka wydziału oświaty Urzędu Miasta Lidia Rogaś. Zapewniła, że szkoła przy ul. Rydla dostanie wyremontowany basen i boiska. - Będzie ośrodek kształcenia kadry trenerskiej, internat dla mistrzów sportu, uczniowie będą mieli dodatkowe zajęcia z języków obcych, a przede wszystkim stworzymy nowatorski system kształcenia sportowców w Szczecinie.

Wątpliwości mieli jednak i radni, i nauczyciele. Chcieli wiedzieć, skąd pieniądze, a także co z imieniem Jana Pawła II, które zespół szkół przy ul. Rydla otrzymał w kwietniu ub. roku. Ustawa o systemie oświaty nie pozwala już nadawać imienia zespołowi szkół, ale liceum przy Rydla mogłoby nosić imię Jana Pawła II, a gimnazjum - Karola Wojtyły - zaproponowała Lidia Rogaś.

Największe wątpliwości co do tego pomysłu miał jednak przewodniczący komisji Paweł Bartnik. - Jestem za tworzeniem szkół sportowych. Ale po co łączyć dwie szkoły oddalone od siebie o 15 kilometrów. Jak dyrektor ma nimi zarządzać, jak da się w takich szkołach uczyć? Niech mnie ktoś do tego przekona, dlaczego nie mogą być dwie szkoły sportowe przy Rydla i Mazurskiej? - pytał Lidii Rogaś.

Odpowiedzi nie dostał. - Stworzymy spójny system edukacji sportowców - powtarzała dyrektorka wydziału oświaty.

Radnych nie przekonała. Projekt utworzenia CKS zaopiniowali negatywnie. - Miasto powinno stworzyć nową koncepcję utworzenia szkół sportowych, bo zachowanie status quo tych szkół nie ma sensu, trzeba stworzyć nową jakość, która przyciągnie uczniów na Prawobrzeże nie tylko z tych dzielnic, ale i ościennych gmin - podsumował Bartnik.

Opinia komisji nie jest jednak wiążąca dla całej rady miasta, a to ona podejmie decyzję w sprawie ewentualnego utworzenia CKS w Szczecinie.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net