Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Radni: Szkoły

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 07.02.2008Za rewitalizacją bez "Maciusia" opowiedziała się we wtorek komisja ds. rozwoju, promocji i gospodarki morskiej rady miasta.

Radni: Szkoły
Dwie godziny zajęło radnym wypracowanie stanowiska w tej sprawie. Dyskusja była burzliwa.

Było to kolejne już spotkanie poświęcone przyszłości SP 54 przy ul. Obrońców Stalingradu (popularny "Maciuś"). Szkoła jest ujęta w projekcie programu restrukturyzacji oświaty. Zgodnie z nim do 2010 r. ma być zamknięta. Jej likwidacja byłaby na rękę Szczecińskiemu Centrum Renowacyjnemu, które przymierza się do rewitalizacji kwartału, w którego wnętrzu jest budynek i boisko szkoły. Spółka chce zamienić wnętrze kwartału w przestrzeń publiczną przypominającą rynek. Wyburzona ma być część oficyn, w parterach powstać mają kafejki, kluby, sklepy. Na I i II piętrach biura, na ostatnich - apartamenty. W miejscu szkoły SCR widziałby centrum kultury. Pod ziemią - parking na ok. 300 aut. Na likwidację placówki nie zgadzają się przede wszystkim rodzice uczniów i pracownicy szkoły.

Prezes SCR Dariusz Pęchorzewski przekonywał wczoraj radnych, że warto podjąć decyzję o likwidacji: - Proponowane przez spółkę zagospodarowanie terenu to swoista szczecińska racja stanu. Podejmując decyzję nie możemy kierować się tylko racjami, nawet słusznymi, rodziców, ale widzieć potrzeby całego miasta.

A na te odpowiada, zdaniem SCR, koncepcja zakładająca likwidację szkoły. Ta też, jak przekonywał Dariusz Pęchorzewski, ma największe szanse powodzenia w konkursie o unijne dotacje.

Przekonywał też wiceprezydent od spraw mieszkaniowych Beniamin Chochulski: - Jeżeli nie ten kwartał, to który? Innego miejsca, gdzie miasto miałoby taką możliwość oddziaływania, nie ma.

Na podjęciu decyzji zależało też odpowiedzialnej za oświatę wiceprezydent Elżbiecie Masojć: - Jeśli szkoła zostaje, to trzeba zainwestować w remont, którego wymaga. Muszę to wiedzieć, żeby odpowiednio rozdysponować środki. Nie ma niepokoju, że po zamknięciu tej szkoły zabraknie miejsc dla dzieci w okolicznych placówkach.

Nie wszyscy radni zostali przekonani.

Andrzej Karut: - Mówienie, że wariant ze szkołą nie ma szans na środki unijne to wprowadzanie w błąd. Po prostu trzeba przygotować jak najlepszy projekt, który powalczy o pieniądze unijne, niezależnie od tego czy szkoła będzie czy nie.

- Nie wierzę, że w tym kwartale SCR cokolwiek zrobi - stwierdził Leszek Duklanowski. - Zlikwiduje szkołę i tyle. To błędna koncepcja.

Ostatecznie komisja stosunkiem głosów: pięć do trzech, poparła wariant zagospodarowania kwartału między ul. Obr. Stalingradu, Bogusława, Jagiellońską i Śląską z wyłączeniem funkcji oświatowej w obecnym budynku szkoły. Stanowisko komisji rozwoju nie rozstrzyga sprawy. W przyszłym tygodniu "Maciusiem" zajmować się będzie komisja edukacji i kultury. Potem sprawa trafi na sesję rady miasta.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net