Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

W Pobożniaku sufit się wali

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 11.02.2008Ściany pokryte grzybem, pęknięty sufit i ruchomy parkiet. Tak wygląda sala gimnastyczna w jednym z najlepszych liceów w Szczecinie. Dyrekcja i rodzice od kilku lat bezskutecznie proszą o pieniądze na remont

Stan sali gimnastycznej w liceum cały czas się pogarsza. W grudniu, podczas zajęć sportowych, na głowy uczniów ze stropu posypał się tynk. Aby uczniowie mogli bezpiecznie ćwiczyć, dyrekcja pod sufitem podwiesiła siatki. Pęknięcie ma już szerokość pół centymetra i ciągnie się na całej szerokości sufitu. 31 stycznia biegły rzeczoznawca powołany przez wydział oświaty UM, zalecił wyłączyć z "zajęć dydaktycznych" aulę, która znajduje się nad salą.

- Nie można ćwiczyć na auli, bo na sali gimnastycznej sufit się wali. Obawiamy się o bezpieczeństwo uczniów - mówi Ewa Cieślik, wicedyrektor szkoły. - Liczymy, że niebawem zrobi się ciepło i lekcje będą odbywały się na boisku. Czy musi stać się jakaś tragedia, by znalazły się pieniądze na remont?

Biegły ma opracować ekspertyzę stanu technicznego sali do 15 marca. Jeżeli zaleci zamknięcie sali gimnastycznej, zajęcia będą odbywały się na korytarzach. Szkoła rozważa także wynajmowanie sali gimnastycznej od Akademii Morskiej, ale na to potrzebne są dodatkowe pieniądze. A w tym roku budżet szkoły został obcięty o ok. 10 proc. Na bieżące remonty II LO dostało 5 tys. zł.

Już teraz uczniowie nie mają gdzie ćwiczyć. Po zamknięciu auli wszystkie zajęcia wychowania fizycznego odbywają się w sali gimnastycznej. Zdarza się, że na powierzchni 360 m kw. ćwiczy jednocześnie 60 uczniów.

Dyrekcja szkoły i rada rodziców od trzech lat bezskutecznie proszą wydział oświaty o wpisanie remontu sali na listę inwestycji.

- Od 2005 r. słyszymy, że w następnym roku pieniądze się znajdą - mówi Leszek Hałaszkiewicz, przewodniczący rady rodziców. - I nic się nie zmienia.

Kryterium rozdziału środków na remonty placówek oświatowych jest ocena stanu technicznego budynków przeprowadzana przez urzędników wydziału oświaty. W 2007 r. na ten cel miasto przeznaczyło ponad 10 mln zł. W tym roku na remonty zarezerwowano ponad 19 mln. Remont sali gimnastycznej w Pobożniaku nie został jednak ujęty w planach. Wydział oświaty odpowiada, że pieniądze zostały zapisane na inne, konieczne remonty, a II LO od 2002 do 2005 r. otrzymało 862 tys. zł na wymianę dachu. Urząd zapewnia, że pieniądze znajdą się dopiero za rok.

- Remont sali gimnastycznej został ujęty w wieloletnim planie inwestycyjnym na lata 2009-2013 z realizacją w 2009 roku przy zaplanowanym koszcie 1,5 mln zł - mówi Robert Grabowski z biura promocji i informacji UM.

II LO jest jednym z najlepszych w Szczecinie. W tym roku w rankingu redakcji "Rzeczpospolitej" i "Perspektyw" zajęło 39 miejsce w kraju. W szkole uczy się ponad 820 uczniów.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net