Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Związkowcy wszystkich uczelni połączyli się

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 20.02.2008Związki zawodowe wszystkich zachodniopomorskich uczelni publicznych powołały Porozumienie Zachodniopomorskie. Razem chcą walczyć m.in. o zmianę ustawy o szkolnictwie wyższym i więcej pieniędzy dla uczelni.

Po raz pierwszy w historii wszystkie związki zawodowe wszystkich publicznych uczelni wyższych w województwie (jest ich 11) mówią jednym głosem. W Porozumieniu Zachodniopomorskim są działacze z Uniwersytetu Szczecińskiego, Politechniki Szczecińskiej, Politechniki Koszalińskiej, Akademii Rolniczej, Akademii Morskiej i Pomorskiej Akademii Medycznej.

- Będziemy walczyć o zmiany w ustawie o szkolnictwie wyższym - wyjaśnia Bazyli Baran, przewodniczący KU NSZZ Solidarność US (i przewodniczący rady miasta zarazem). - Wbrew konstytucji i prawu pracy uczelniami rządzą teraz senaty, które są zdominowane przez samodzielnych pracowników naukowych [doktorzy i profesorowie po habilitacji - red.]. To oni ustalają warunki płacowe dla wszystkich pracowników uczelni.

Związkowcy domagają się m.in. zwiększenia wydatków na szkolnictwo wyższe, podniesienia zarobków, protestują przeciw łamaniu praw pracowniczych i związkowych. Domagają się przeciwdziałania obniżaniu jakości kształcenia akademickiego.

- Wiemy, jak zaczyna się nasz protest, ale nie wiemy, jak się skończy - mówi Bogusław Zarzycki, przewodniczący NSZZ Solidarność AR. - Nie możemy wykluczyć ostrzejszych akcji protestacyjnych.

Porozumienie Zachodniopomorskie apeluje do władz związkowych wszystkich uczelni w kraju o współdziałanie w walce o poprawę sytuacji szkolnictwa wyższego. W połowie marca centralne władze związków zawodowych mają spotkać się z przedstawicielami rządu. Będą ich przekonywać o konieczności zmian w szkolnictwie wyższym. Kolejne posiedzenie forum związków zawodowych zachodniopomorskich uczelni zaplanowane jest na kwiecień.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net