Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Tajne ordery dla nauczycieli

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 20.02.2008W kolejce do biura ds. ochrony informacji niejawnych musieli ustawić się dyrektorzy szkół, by złożyć wnioski o odznaczenia dla swoich nauczycieli. - Jakiś absurd z tą tajemnicą - komentowali.

Chodzi o Krzyże Zasługi, czyli odznaczenia państwowe. Przyznaje je prezydent kraju, a cała procedura uznana została specjalnym rozporządzeniem za tajną. Dyrektorzy zastanawiają się, dlaczego, skoro takie same wnioski wypisują, gdy starają się o odznaczenia przyznawane przez Ministerstwo Edukacji. Tyle że już jawnie.

Tajne przyznawanie odznaczeń wymaga specjalnej procedury. Aby zgłosić nauczyciela do nagrody, dyrektor musiał najpierw przejść szkolenie. Teraz w zamkniętym pomieszczeniu, na zabezpieczonym komputerze wypełniał wniosek.

- A we wniosku banalne informacje: dane nauczyciela i krótkie uzasadnienie - mówią dyrektorzy.

Specjalny komputer jest jeden. Mieści się w biurze ds. ochrony informacji niejawnych Urzędu Miasta Szczecina. Do kolejki zapisać się więc trzeba było już wcześniej. Czas na złożenie wniosków mijał w piątek.

Urszula Sygit, dyrektor biura ds. ochrony informacji niejawnych Urzędu Miasta Szczecina, wyjaśniała, że to nie zależy od nich: - Takie są przepisy [rozporządzenie prezydenta RP] - tłumaczyła. - Wnioski mają klauzulę "zastrzeżone". Dyrektorzy mogli u siebie stworzyć specjalne stanowisko z zabezpieczonym komputerem i pełnomocnikiem ds. informacji niejawnych, co byłoby bardzo kosztowne, albo korzystać z naszego biura.

Z wydrukowanym wnioskiem dyrektorzy szli do kuratorium. Tam dokumenty przejdą pierwsze sito. Wybrane trafią do Ministerstwa Edukacji.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net