Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Jeden konkurs, jeden kandydat na kuratora

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 20.02.2008Do konkursu na zachodniopomorskiego kuratora oświaty zgłosił się tylko jeden kandydat, Artur Gałęski. - To będzie farsa - mówi jeden z członków komisji konkursowej.

Jeden konkurs, jeden kandydat na kuratora
Wojewoda zachodniopomorski ogłosił konkurs na nowego kuratora oświaty przed dwoma tygodniami, tuż po rezygnacji z tego stanowiska Macieja Kopcia z PiS. W piątek minął termin zgłaszania kandydatur.

Wpłynęło tylko jedno zgłoszenie - Artura Gałęskiego z Platformy Obywatelskiej, obecnego wiceburmistrza Nowogardu. Jego nazwisko, jako przyszłego kuratora, już od prawie dwóch miesięcy wymieniali działacze Platformy.

- Zawsze zgłaszało się kilku kandydatów, a wygrywał ten, co trzeba. Ludzie, w końcu kompetentni dyrektorzy, doszli wreszcie do wniosku, że po co się ośmieszać, jeżeli wiadomo, kto ma wygrać - mówi szef zachodniopomorskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego Adam Zygmunt. - Będę członkiem tej komisji, ale po zakończeniu obrad powiem, że to farsa. My wskażemy Gałęskiego, a wojewoda go oczywiście zatwierdzi.

Komisję konkursową wojewoda powoła w ciągu dwóch tygodni. "Wyłoni (ona) kandydata na kuratora oświaty" - czytamy w komunikacie biura prasowego wojewody. Ma na to dwa tygodnie. Zatwierdzoną kandydaturę Gałęskiego na końcu zaakceptuje jeszcze minister edukacji.

Artur Gałęski potwierdził nam, że zgłoszenie wysłał. - Może zapowiadana przez Ministerstwo Edukacji likwidacja kuratoriów stanowi hamulec dla doświadczonych nauczycieli? - mówi o braku kontrkandydatów na fotel kuratora.

Gałęski był już wicekuratorem, gdy urzędem rządził Paweł Bartnik (nie chciał komentować tej kandydatury). Odszedł po roku skonfliktowany z Bartnikiem. - To był dla mnie dobry poligon, dużo się nauczyłem i sądzę, że to, co wtedy zaczęliśmy z Pawłem Bartnikiem, będę teraz kontynuował - mówi jednak Artur Gałęski.

W Nowogardzie jako zastępca burmistrza zajmuje się sprawami rozwoju lokalnego, obywatelskimi, zdrowiem, kulturą, sportem i oświatą.

- To będzie klęska dla oświaty zachodniopomorskiej - komentuje Adam Zygmunt. - Zanim nowy kurator pozna wszystkie biurka w urzędzie, minie rok. A potem będzie pracował do wyborów.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net