Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Rodzice uczniów "Maciusia" wypunktowali SCR

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 21.02.2008Obrońcy SP 54 wygrali wczoraj ważną bitwę. Radni z komisji edukacji i kultury negatywnie ocenili plan stopniowej likwidacji szkoły. Nie przekonał ich argument SCR, że to może zablokować plany rewitalizacji śródmieścia

Rodzice uczniów
Los "Maciusia" (podstawówka przy ul. Obrońców Stalingradu) wciąż nie jest przesądzony. Zamiar zamykania szkół radni przegłosują na sesji 25 lutego. Ostateczne decyzje o likwidacji mają zapaść na sesji rady miasta w marcu.

Wczoraj sprawą zajęli się radni z komisji edukacji. Po trwającej dwie godziny wymianie zdań między rodzicami a urzędnikami wydziału oświaty UM i rzecznikiem Szczecińskiego Centrum Renowacyjnego, negatywnie zaopiniowali uchwałę likwidującą "Maciusia" (stopniowo do 2010 r.). Przeciwko zamknięciu szkoły byli radni PiS (Andrzej Karut, Maciej Kopeć, Stefania Biernat) oraz LiD (Jędrzej Wijas). Radne z PO (Judyta Lemm, Urszula Pańka i Katarzyna Marlicz) wstrzymały się od głosu. Kilkudziesięciu rodziców i nauczycieli wynik głosowania przyjęło entuzjastycznie. Bili brawo i skandowali: ,,Dziękujemy!".

- Cieszymy się, że argumenty trafiły do radnych - mówiła Marzena Sikorska, wicedyrektorka szkoły. - Stoczyliśmy pierwszą bitwę, ale najważniejsza czeka nas w poniedziałek. Musimy przekonać radnych z Platformy Obywatelskiej.

Radne PO z komisji edukacji wyjaśniały, że jeszcze wczoraj rano były przekonane o konieczności likwidacji "Maciusia". Zdanie zmieniły po wystąpieniu Dariusza Sikorskiego, rodzica jednego z uczniów SP 54, który przez godzinę wyliczał braki w koncepcji rewitalizacji kwartału 21, przygotowanej przez SCR.

Sikorski mówił: - SCR chce zbudować CH Podwórko, które i tak nie będzie w stanie konkurować z ogromną galerią Kaskada. Po co robić rynek w podwórku, skoro serce miasta ma powstać na placu Zamenhofa?

Po kolei wymieniał słabe punkty koncepcji SCR: przed wojną w miejscu szkoły nie było rynku, tylko hala widowiskowa; lokale komercyjne na rynku będą stać puste, bo nie wytrzymają konkurencji Kaskady; kamienice od strony rynku nie będą wyglądały atrakcyjnie (bo to część od strony oficyn). Zwrócił uwagę, że SCR każdego roku przynosi straty finansowe (6 mln zł w ubiegłym roku). - Spółka jest niewiarygodna dla banków i nie wiadomo, skąd weźmie pieniądze na rewitalizację kwartału - podkreślał.

Co kilka minut wystąpienie Sikorskiego było przerywane brawami.

Pytań i wątpliwości było tak wiele, że radni poprosili o wezwanie na komisję wiceprezydenta Beniamina Chochulskiego i rzecznika SCR (nie zostali wcześniej zaproszeni).

- SCR będzie finansował renowacje z pieniędzy inwestorów, którzy podpiszą umowy przedwstępne na zakup lokali - tłumaczył Szymon Dominiak-Górski, rzecznik SCR. - Kamienice z obu stron będą miały atrakcyjne elewacje. Aby w przyszłości zamknąć plac Zamenhofa, musimy uporać się z "Maciusiem". Jeżeli szkoła pozostanie, szanse na pieniądze unijne będą bardzo małe.

Radni przegłosowali wniosek, by zlecić ocenę koncepcji SCR i koncepcji rewitalizacji przygotowanej przez rodziców (z uwzględnieniem "Maciusia" i dobudowanego basenu) zewnętrznej firmie audytorskiej.

- Dzisiaj wstrzymałam się od głosu - mówiła po głosowaniu radna PO Judyta Lemm. - W poniedziałek zajmę konkretne stanowisko. Mam wątpliwości, czy to jest pora na likwidację SP 54.

- Jeżeli do poniedziałku nie będzie niezależnej oceny ekspertów, na sesji wstrzymam się od głosu - deklarowała radna PO Urszula Pańka.

Radni negatywnie zaopiniowali także uchwałę likwidującą w 2009 r. SP 21 na os. Głębokim oraz nadanie SP 45 przy ul. Benesza statusu szkoły integracyjnej, w której miałyby uczyć się dzieci ze zlikwidowanej podstawówki przy ul. Jaworowej. Przeciw byli radni PiS oraz Katarzyna Marlicz z PO. Od głosu wstrzymali się Judyta Lemm i Jędrzej Wijas.

Komentarz Kingi Konieczny: Maciuś wygrał walkowerem

Komisja edukacji przymierzała się do problemu SP 54 trzy razy. Raz głosowanie przełożono, bo Szczecińskie Centrum Renowacyjne nie zdążyło przygotować prezentacji, która miała być kluczowa dla podjęcia decyzji. Drugi raz - tydzień temu, z powodu braku kworum. Wczoraj kworum było, ale za to nikt nie zaprosił SCR-u (z którego powodu odwołano przecież pierwsze głosowanie).

A przedstawiciele SCR, dla których zamknięcie "Maciusia" to strategiczny cel, bez którego nie wyobrażają sobie rewitalizacji całego kwartału, uznali, że skoro nie są zaproszeni, to na spotkaniu nie muszą być. Oddali pole walkowerem.

Rodzice broniący szkoły świetnie to wykorzystali: mimo że ich też nikt formalnie nie zaprosił, stawili się tłumnie, byli przygotowani do dyskusji, gotowi walczyć do końca. Okazali się bardziej przekonujący niż odpowiedzialna za oświatę wiceprezydent Elżbieta Masojć oraz ściągnięci naprędce wiceprezydenci Beniamin Chochulski i rzecznik SCR. Nic dziwnego, że nikt z radnych nie odważył się podnieść ręki za likwidacją placówki.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że w batalii o "Maciusia" miasto samo sobie strzeliło gola.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net