Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Radni przegłosują Maciusia. W którą stronę?

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 25.02.2008Czy likwidować i wygaszać kolejne szkoły w mieście - zdecydują dziś szczecińscy radni. Emocje są pewne, a wynik obrad - nieprzesądzony. Nie wiadomo, jak podczas sesji rady miasta zagłosują radni LiD oraz PO

Radni przegłosują Maciusia. W którą stronę?
Choć poniedziałkowe głosowanie nie będzie jeszcze ostateczne (radni będą na razie głosowali uchwały o zamiarze likwidacji szkół, a nie samą likwidację), to szkoły, które zostaną wyznaczone do zamknięcia, mogą odliczać swoje dni. W marcu przegłosowane uchwały zaopiniuje nowy kurator (zapewne związany z PO), a ostateczne głosowanie powinno odbyć się pod koniec przyszłego miesiąca.

Część pomysłów wydziału oświaty ma poparcie wszystkich klubów radnych. Najprawdopodobniej radni pozytywnie przegłosują uchwały o zamiarze likwidacji VII Liceum Profilowanego, Technikum Ekonomicznego nr 2 i Technikum Hotelarskiego nr 2, wchodzących w skład Zespołu Szkół nr 8 przy ul. 3 Maja, Szkoły Policealnej nr 1 wchodzącej w skład Zespołu Szkół Budowlanych przy ul. Unisławy, Szkoły Policealnej nr 8 w Zespole Szkół Budowy Okrętów przy ul. Willowej, Szkoły Policealnej nr 4 i XII Liceum Profilowanego w Zespole Szkół nr 2 przy ul. Portowej oraz XIX Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 6 przy ul. Sowińskiego.

Prawdziwe emocje będą towarzyszyć głosowaniu zamiaru likwidacji i wygaszenia szkół, o które rodzice i nauczyciele walczą od kilku miesięcy. Najwięcej kontrowersji jest wokół projektu stopniowego wygaszania popularnego ,,Maciusia" przy ul. Obrońców Stalingradu, SP 21 na os. Głębokim, SP 36 przy ul. Wojciechowskiego i Gimnazjum nr 28 przy ul. Zakole oraz powołania Centrum Kształcenia Sportowego na ul. Rydla (na bazie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 i Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego) przy ul. Mazurskiej. Nie wiadomo także, jakie zapadną decyzje w sprawie wygaszenia SP 2 przy ul. Bolesława Śmiałego oraz czy radni zgodzą się na połączenie szkół specjalnych (miasto chce wyprowadzić z Wyspy Jaskółczej Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych nr 1 i połączyć ze Szkolnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym nr 2 przy ul. Jagiellońskiej) oraz nadanie SP 63 i SP 45 statusu szkół z oddziałami integracyjnymi.

Przeciw kontrowersyjnym uchwałom na pewno zagłosuje dziewięciu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Radni Lewicy i Demokratów zapowiadają, że nie zgodzą się na zamknięcie ,,Maciusia". Nie wiadomo, jak zagłosują w sprawie SP 2 i SP 21.

Nie wiadomo też, jak zagłosuje część radnych Platformy Obywatelskiej. Teoretycznie są oni w radzie zapleczem prezydenta Piotra Krzystka, członka PO. Ale podczas opiniowania uchwał przez komisję edukacji trzy radne PO nie głosowały po jego myśli.

Dla "Gazety"

Maciej Kopeć, radny PiS, były kurator

Radni PiS zagłosują za likwidacją liceów profilowanych i techników, bo to nie budzi kontrowersji. Nie zgodzimy się na proponowaną likwidację ,,Maciusia", SP 21 i SP 36. Jesteśmy zdziwieni postawą prezydenta, który nie poszedł na żadne ustępstwa podczas obrad okrągłego stołu dla oświaty. Nasz sprzeciw budzi także powołanie Centrum Kształcenia Sportowego przy ul. Rydla w proponowanej przez miasto formule. Nie poprzemy też projektu połączenia szkół specjalnych. Nie mamy nic przeciwko wyprowadzeniu szkół specjalnych z Wyspy Jaskółczej, ale nie można przenieść wszystkich dzieci do szkoły przy ul. Jagiellońskiej. Prowadzi to do powstania getta, będzie tam wielki ścisk. Nie zgodzimy się także na stopniową likwidację SP 2 przy ul. Bolesława Śmiałego, bo miasto nie dotrzymało warunków porozumienia, które miesiąc temu zawarło z rodzicami. Uchwała w swojej treści jest inna od wynegocjowanych warunków likwidacji zespołu szkół.

Jędrzej Wijas, szef klubu radnych LiD

Reformy są potrzebne, ale oświata nie powinna być polem rozgrywek politycznych. Niektóre uchwały idą w dobrym kierunku. Zgodzimy się na przekształcenie SP 45 i SP 63 w szkoły integracyjne oraz utworzenie szkoły mistrzostwa sportowego na os. Słonecznym. Sprawa zachowania imienia szkoły jest dla nas drugorzędna. Popieramy przeniesienie szkół specjalnych z Wyspy Jaskółczej oraz oddzielenie SP 36 od Gimnazjum nr 28. Stanowczo sprzeciwiamy się likwidacji SP 54 ["Maciusia" - przyp. red.]. Uzasadnienie projektu, jakim jest wniosek Szczecińskiego Centrum Renowacyjnego [zdaniem SCR szkoła blokuje rewitalizację kwartału - przyp. red.], to rzadki przykład krańcowej niekompetencji i braku wiedzy. Nasze wątpliwości budzą także projekty likwidacji SP 21 na os. Głębokim i SP 2. Decyzję w ich sprawie uzależniamy od wyjaśnień prezydenta.

Urszula Pańka, radna PO

W piątek odbyło się posiedzenie klubu Platformy, na którym radni spoza komisji edukacji zapoznali się z projektami prezydenta. Wszystkie uchwały zostały pozytywnie zaopiniowane, ale nie podjęliśmy jeszcze decyzji, czy będzie obowiązywała dyscyplina przy głosowaniu. Wątpliwości części radnych budzą projekty uchwał dotyczące SP 21 i SP 36. Mniej wątpliwości mamy co do pomysłu wygaszenia ,,Maciusia". Na ten moment nie ma decyzji o dyscyplinie przy głosowaniu.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net