Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Szkoły do wycięcia. Oprócz Maciusia

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 26.02.2008Radni zatwierdzili zamknięcie prawie wszystkich wytypowanych przez prezydenta szkół. Uratował się Maciuś. W jego sprawie decyzja ma zapaść za rok.

W poniedziałek odbyła się sesja "oświatowa" rady miasta Szczecina. Radni zgodzili się na zamknięcie dwóch liceów profilowanych, jednego liceum ogólnokształcącego, trzech szkół policealnych, trzech techników, SP 2 przy ul. Bol. Śmiałego oraz powołanie Centrum Kształcenia Sportowego i połączenie szkół specjalnych.

Zanim radni przystąpili do dyskusji i głosowania, prezydent przedstawił efekty trwających kilkanaście godzin rozmów w ramach okrągłego stołu. Ku zaskoczeniu rodziców, radnych i prezesa SCR, Krzystek wycofał się z pomysłu stopniowej likwidacji popularnego Maciusia. Decyzję odłożył na przyszły rok.

- Nie są jeszcze znane warunki pozyskania pieniędzy na rewitalizację śródmieścia ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego - tłumaczył Krzystek. - Jak je poznamy, to przygotujemy projekt ze szkołą i bez szkoły. Jeżeli okaże się, że możliwa jest rewitalizacja ze szkołą, to Maciuś pozostanie. Jeżeli okaże się, że szkoła zablokuje rewitalizację, to pomysł jej likwidacji powróci.

Prezydent zapewnił, że odłożenie decyzji w sprawie Maciusia nie jest porażką SCR i nie opóźni rewitalizacji śródmiejskich kwartałów. Zapowiedział, że jeszcze w tym roku 100 rodzin zostanie przeniesionych z kwartału 21. do nowych mieszkań STBS przy ul. Malczewskiego.

- Spodziewaliśmy się, że prezydent w jakimś punkcie odpuści, by zmniejszyć opór obrońców szkół - mówił radny Maciej Kopeć. - Ale myśleliśmy, że ustąpi w sprawie SP 21.

Ocalenie Maciusia nie uspokoiło obrońców szkół. O godz. 13 przed magistratem zebrało się kilkudziesięciu rodziców i nauczycieli z SP 2, SP 21 i SP 36. Przynieśli ze sobą transparenty z hasłami: ,,Nie oszczędzaj na dzieciach, oszczędzaj na samochodach" oraz ,,Łatwo szkoły likwidować, trudno potem wybudować".

- Okrągły stół niczego nie zmienił. Nie było żadnego kompromisu - mówiła Anna Laskowska, przewodnicząca rady rodziców z SP 21. - Przedstawiliśmy argumenty i dokumenty, których prezydent nie wziął pod uwagę.

Likwidacja liceów profilowanych i techników miała poparcie wszystkich klubów: PO, PiS i LiD. PiS wyłamał się w sprawie wygaszenia SP 2 oraz powołania Centrum Kształcenia Sportowego na ul. Rydla i połączenie szkół specjalnych (szkoła specjalna z Wyspy Jaskółczej ma być przeniesiona do szkoły przy ul. Jagiellońskiej). Ale i w tych przypadkach głosy klubów PO i LiD wystarczyły.

Poniedziałkowe głosowanie nie jest ostateczne. W marcu uchwały zaopiniuje nowy kurator, a formalne głosowanie o likwidacji odbędzie się pod koniec przyszłego miesiąca.

Dla Gazety:

Dariusz Pęchorzewski, prezes SCR

- Jest motywacja do sprężenia się i większej precyzji, co ma być w kwartale nr 21. W najbliższym czasie rozpiszemy konkurs razem ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich, tak by nikt nie mówił o stronniczości. Konkurs będzie wariantowy, ze szkołą i bez szkoły. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najśmielsze koncepcje muszą mieć szansę realizacji. W naszej opinii pozyskanie środków unijnych na rewitalizację ze szkołą nie jest realne. Trzeba poczekać na szczegółowe warunki pozyskiwania środków z RPO i dopiero wtedy będziemy zastanawiać się, co dalej.

Dariusz Sikorski, obrońca Maciusia

- Prezydent wysłuchał naszych argumentów. Możliwe jest pozyskanie środków unijnych na rewitalizację kwartału razem ze szkołą. Jeżeli uda się przy tym zdobyć pieniądze na rozbudowę szkoły, to będzie super. Teraz czeka nas rok ciężkiej pracy. Jesteśmy otwarci i gotowi do rozmów z SCR.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net