Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Akademia sztuki najważniejsza

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 29.02.2008Chcemy Akademii Artystycznej - zagłosowali czytelnicy "Gazety" w plebiscycie "Szczecin inspiruje". A jurorzy uzasadnienie powołania uczelni uznali za najcelniejsze

Akademia sztuki najważniejsza
Chodziło nam o wskazanie tego, co jest najważniejsze do zrobienia w szczecińskiej kulturze, na co chcą w niej stawiać mieszkańcy miasta.

Plebiscyt składał się z dwóch części. W pierwszej czytelnicy zgłaszali projekty do zrealizowania. Na podstawie 54 zgłoszeń sporządziliśmy listę dziesięciu propozycji.

Potem odbyło się głosowanie za pośrednictwem SMS, którym czytelnicy wskazali na te, które należy zrealizować najszybciej. Bezapelacyjnie wygrała Akademia Artystyczna. Otrzymaliśmy 488 ważnych SMS-ów, z których aż 317 oddano na powołanie w Szczecinie samodzielnej, publicznej uczelni artystycznej.

Do tego uzasadnienie powołania takiej akademii sztuk, które przysłała do nas czytelniczka Jagoda Wieczorek, specjalna kapituła (w składzie: wojewoda, marszałek, prezydent oraz prezes Nordea Bank Polska i naczelny "Gazety Wyborczej Szczecin") uznała za jedno z najcelniejszych.

Nasza, uzdolniona artystycznie młodzież, dotychczas studiować może w prywatnej Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej, bądź filii Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Najbliższe podobne uczelnie znajdują się w Gdańsku i Poznaniu. Nasza młodzież musi do nich wyjeżdżać. Zatrzymanie młodych, utalentowanych artystycznie ludzi, a także ściągnięcie ich z innych regionów to wielka szansa dla kultury miasta.

"Akademia Artystyczna nada miastu tożsamość, sprawi, że będzie ono miało swój niepowtarzalny klimat, będzie się ludziom kojarzyło ze sztuką, z czymś, dlaczego warto tu być, mieszkać, przyjeżdżać. Da szansę ukształtowania ducha tego miasta" - uzasadniała Jagoda Wieczorek.

O tym, że stolicy zachodniopomorskiego regionu jest potrzebna samodzielna publiczna akademia artystyczna, w której mogliby kształcić się przyszli muzycy i plastycy, mówi się od lat. Do tej pory upominali się o nią artyści i pedagodzy.

Teraz wspólną pracę nad powołaniem akademii artystycznej deklarują wojewoda, marszałek i prezydent miasta. Zapowiadają wkrótce podpisanie porozumienia, w którym podzielą się kompetencjami przy realizacji projektu.

Marszałek na swojego pełnomocnika w sprawie akademii wskazał Eugeniusza Kusa. Wojewoda do tej funkcji wybrał Sylwestra Ostrowskiego. Przy przewodniczącym rady miasta Bazylim Baranie ukształtował się społeczny zespół, który pracuje nad programem uczelni. Marszałek zadeklarował, że odda szkole na siedzibę Pałac pod Globusem.

Plebiscyt wskazał, że zgodnie chcemy Akademii Artystycznej, ale jaka ona ma być? Wkrótce zaprosimy państwa do dyskusji na ten temat.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net