Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Kto ma szansę na przedszkole

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 03.03.2008Na 12,5 tys. szczecińskich dzieci w wieku 3-6 lat czeka 10 tys. miejsc w przedszkolach i zerówkach. Mimo to magistrat twierdzi, że wszyscy chętni zostaną przyjęci. Początek batalii o przedszkola publiczne - 1 kwietnia.

Telefony w przedszkolach urywają się już od kilku miesięcy. Rodzice dzwonią, bo w Szczecinie miejsc w przedszkolach brakuje. W ubiegłym roku publiczne placówki odesłały z kwitkiem 300 dzieci. Czy w tym roku będzie lepiej?

W 2007 r. miasto sprywatyzowało cztery przedszkola. Liczba miejsc w publicznych placówkach zmniejszyła się o 200 (wynosi 6,6 tys.). Urzędnicy zapowiadają jednak, że w tym roku przyjmowane będą w pierwszej kolejności dzieci ze Szczecina. Do szczecińskich przedszkoli chodzi bowiem ponad 360 dzieci z gmin ościennych.

O 700 wzrosła za to liczba miejsc w przedszkolach niepublicznych (w sumie 1,7 tys.). Jest jednak różnica w cenie - w publicznych za dziecko płaci się 190 zł plus 4 zł dziennie za wyżywienie, a w prywatnych od 470 wzwyż (ceny mogą się zmienić). Oczywiście i tu, i tu dochodzą opłaty za różne dodatkowe zajęcia.

Urzędnicy uspokajają, że miejsc nie zabraknie, także dlatego, że w styczniu weszło w życie rozporządzenie minister edukacji w sprawie nowych form wychowania przedszkolnego. Dzięki nowym przepisom gminy mogą tworzyć zespoły wychowania przedszkolnego i punkty przedszkolne. Zajęcia w takich placówkach będą odbywać się w wybrane dni tygodnia lub kilka godzin dziennie.

- Takie punkty będą mogły powstawać np. w szkolnych świetlicach - mówi wiceprezydent Szczecina Elżbieta Masojć. - Nowe przepisy pozwolą tworzyć miejsca w gminach ościennych, w których nie ma przedszkoli. Być może alternatywne przedszkola powstaną także w Szczecinie. Czekamy na decyzję ministerstwa, kto będzie za nie płacił.

Nabór do przedszkoli rozpocznie się 1 kwietnia i potrwa 30 dni. Podobnie jak rok temu, będzie się odbywał drogą elektroniczną. Rodzice muszą wypełnić wniosek o przyjęcie dziecka (jest na stronie: www.nabor.szczecin.pcss.pl), wydrukować, podpisać i przynieść osobiście do przedszkola. Wyniki zostaną ogłoszone około 15 maja. W pierwszej kolejności do przedszkoli zostaną przyjęte dzieci w wieku 6 lat, odbywające roczne przygotowanie przed szkołą, dzieci matek lub ojców samotnie wychowujących, niepełnosprawnych i z rodzin zastępczych. Kolejność składania podań i rejon nie mają znaczenia. Na szczególne względy mogą liczyć rodzice dzieci, które już do przedszkola uczęszczają. O przyjęciu do przedszkola decyduje komisja, w skład której wchodzą dyrektor placówki, rodzice i wychowawcy.

- Jeżeli karty są równorzędne, to w pierwszej kolejności przyjmiemy maluchy, które do konkretnego przedszkola chodzą kolejny rok - mówi jedna z dyrektorek. - Mamy pewność, że rodzic będzie płacił, a dzieci nie mają dodatkowego stresu związanego ze zmianą placówki.

W Szczecinie jest ok. 12,5 tys. dzieci w wieku przedszkolnym. Czeka na nie 6,6 tys. miejsc w przedszkolach publicznych, 1,7 tys. w prywatnych i 1,7 tys. w zerówkach.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net