Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Masojć: Jakość szkoły podnoszą nauczyciele, nie wydział oświaty

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 04.03.2008Przepaści między dobrymi i słabymi szkołami nie zasypie się rozporządzeniami - uważa Elżbieta Masojć. Jej zdaniem jakość kształcenia w szczecińskich szkołach zależy przede wszystkim od nauczycieli i dyrektorów. Wydział oświaty może im tylko pomóc

Jolanta Kowalewska w artykule "Proszę nie reglamentować dostępu do oświaty" (3 marca GW Szczecin) postawiła tezę, że w Szczecinie są szkoły bardzo dobre i bardzo słabe, a brakuje tych średnich. W rezultacie ci, którym zabraknie tylko kilku punktów, by dostać się do wymarzonego LO, lądują w szkołach o zdecydowanie niższym poziomie.

Mikołaj Radomski: W Szczecinie jest kilka świetnych i obleganych gimnazjów oraz liceów. Reszta bardzo odstaje od tego poziomu. Czy w Szczecinie jest tylko garstka zdolnych uczniów?

Elżbieta Masojć: Sytuacja jest taka jak w innych miastach. Jest grupa szkół, w których uczą się tzw. dzieci sukcesu, uczniowie wyjątkowo zdolni. Sieć szkół powinna plastycznie dostosowywać się do zmieniającej się rzeczywistości. W Szczecinie jest coraz więcej zdolnych uczniów i oczekiwania są coraz większe. Dlatego liczba dobrych szkół rośnie. Nikt już nie chce gimnazjów w jednym budynku z podstawówką. Oczekuje się podpinania gimnazjów pod licea. Jednak szkoły słabsze zawsze będą istnieć.

Ale miejsc w szkołach elitarnych jest niewiele. Najlepsze gimnazja przyjmą ok. 350 absolwentów podstawówek. A w całym mieście jest ich ponad 4 tys.

- Fakt, że dzieci bardzo chcą się uczyć w tych szkołach, jest budujący. Oznacza to, że młodzież chce się rozwijać i ma świadomość, że warto uczęszczać do dobrej szkoły. Inwestujemy w tych, którzy chcą się uczyć i tak projektujemy sieć szkół, by odpowiedzieć na wybory uczniów. Jeżeli zapotrzebowanie na dobre szkoły będzie rosło, to wydział oświaty zrobi wszystko, by takie szkoły powstawały. Inicjatywa należy jednak do dyrektorów szkół i samych nauczycieli. Potwierdza się to, o czym mówię od kilku lat - powinniśmy zacząć myśleć serio o naszej ofercie edukacyjnej.

Szkoły dwujęzyczne są oblegane. Nie można utworzyć więcej takich placówek?

- Wszystkie gimnazja dwujęzyczne, oprócz Gimnazjum nr 42, zostały powołane przez radnych na mój wniosek. W tym roku otwieramy kolejne z językiem włoskim. Niestety, brakuje nauczycieli, którzy mogliby uczyć w takich klasach. Muszą mieć bardzo wysokie kwalifikacje. Ale to sami nauczyciele muszą podjąć wyzwanie. Miasto, jako organ prowadzący, będzie ich wspierało i inspirowało. Nie reglamentujemy nauki w Szczecinie. Nie uda się szybko zapewnić wszystkim równego startu. Zmiany muszą być oddolne. My możemy dać pieniądze na dwujęzyczność, programy jakościowe, pracę z uczniem zdolnym i z problemami uczenia się. Jakość szkoły podnoszą nauczyciele, nie wydział oświaty.

Do której szkoły posłałaby pani swoje dzieci, do I czy do IV ligi? Szczecińska oświata polaryzuje się. Różnice w wynikach nauczania są bardzo duże.

- Oczywiście do najlepszej. To, że oświata polaryzuje się, nie jest niczym złym. To zmusza szkoły słabsze do podjęcia wysiłku na rzecz poprawy wyników i powiększania oferty edukacyjnej. Nie będę wymieniała szkół z I i IV ligi. Ale nie chcę już słyszeć na sali sesyjnej, że w Szczecinie wszystkie szkoły są dobre i niczego nie wolno zmieniać.

Jak powinna wyglądać szczecińska oświata?

- W oświacie idealnych rozwiązań nie ma. Potrzebne jest uruchomienie gimnazjum dwujęzycznego z językiem rosyjskim. Przydałoby się także kolejne z językiem angielskim. Aby gimnazja i licea były mocniejsze, potrzebne są zmiany na poziomie podstawowym. Dlatego dwujęzyczność wprowadzamy już w szkołach podstawowych. Sześć lat nauki języka wystarczy, by w gimnazjum wziąć drugi język. Najważniejsze, by oferta była zróżnicowana. To dopiero pierwsza faza zmian jakościowych. Czekamy na nowe propozycje ze strony szkół. Każdą cenną rozważymy.

not. mur

Czekamy na opinie

listy@szczecin.agora.pl

tel. 091 481 83 00

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net