Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Archeologia na uniwersytecie

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 07.03.2008Nowy, prestiżowy kierunek studiów Uniwersytet Szczeciński uruchomi od października. Archeologię w Szczecinie będzie mogło studiować kilkudziesięciu studentów

Pomysł uruchomienia takich studiów pojawił się trzy lata temu. W październiku 2005 r. w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych powstał Zakład Archeologii. Jego szefem został dr hab. prof. Marian Rębkowski.

- Prowadzimy badania terenowe na Pomorzu i w innych częściach kraju - mówi prof. Rębkowski. - Inwestujemy w wyposażenie i sprzęt badawczy oraz nawiązujemy kontakty z innymi placówkami naukowymi. Teraz nadszedł czas, by zacząć kształcić w Szczecinie archeologów.

Nowy kierunek zostanie uruchomiony w październiku. Na trzyletnie studia licencjackie zostanie przyjętych 30-40 osób. Jeżeli zainteresowanie będzie duże i uda się sprowadzić dodatkową kadrę, studia zostaną przekształcone w dwustopniowe magisterskie. Do tej pory szczecinianie, którzy marzyli o pracy na wykopaliskach, musieli wyjeżdżać do innych miast (najbliżej archeologię można było studiować w Poznaniu i Toruniu). Od października kandydaci na archeologów będą uczyć się m.in. metodologii prowadzenia badań, rysunku, technik dokumentacji, numizmatyki, historii najstarszych okresów w dziejach kultury oraz sztuki w Szczecinie. Zdaniem prof. Rębkowskiego, absolwenci nie będą mieli problemu ze znalezieniem pracy.

- To prestiżowe studia o charakterze interdyscyplinarnym - mówi Rębkowski. - Dzisiaj, dzięki programowi budowy autostrad, większość archeologów nie ma problemu ze znalezieniem zajęcia. Wielkie badania ratownicze towarzyszące robotom drogowym są prowadzone całym kraju. Na zachodniopomorskich wykopaliskach pracują archeolodzy z innych miast.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net