Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

13-letni hemofilik wciąż nie wie, gdzie będzie się uczył

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 28.08.2007Dyrektor gimnazjum nr 16, który odmówił przyjęcia chłopca, zdania nie zmienił

- Nie szukaliśmy innej szkoły dla Piotrka, bo wierzymy, że nie można skreślić go z listy przyjętych. W odpowiedzi na nasze odwołanie wysłane miesiąc temu, kuratorium poprosiło dyrektora szkoły o możliwość umożliwienia Piotrkowi kontynuowania nauki w tej placówce - mówi Tomasz Kawecki, ojciec chłopca. - Do tej pory nie podjęło żadnej decyzji. Nie wskazano nam też innej szkoły dla syna.

Katarzyna Koszewska, wicekurator zachodniopomorski, zaznacza: - W polskim prawie oświatowym decyzja o przyjęciu ucznia należy do dyrektora szkoły.

O 13-letnim Piotrze pisaliśmy po raz pierwszy w lipcu. To bardzo zdolny chłopiec. Marzy o nauce w elitarnym Gimnazjum nr 16 (przy XIII LO). Dostał się do klasy matematycznej (po egzaminie) i humanistycznej (jako laureat konkursu). Cierpi na ciężką hemofilię - zaburzenie krzepnięcia krwi, objawiające się wylewami krwi do stawów i mięśni. Cezary Urban, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 (Gimnazjum 16 i LO XIII), poinformował rodziców, że nie może wziąć odpowiedzialności za bezpieczeństwo chłopca w szkole. Jego zdaniem duża liczba uczniów (w sumie 720 osób) i bariery architektoniczne mogą zagrażać zdrowiu i życiu Piotra. Rodzice uznali to za dyskryminację. Odwołali się od jego decyzji do kuratorium i napisali skargę do prezydenta miasta.

- Nasz syn wymaga tylko trochę więcej uwagi i opieki - mówią państwo Kaweccy. - Chcieliśmy zorganizować spotkanie nauczycieli z lekarzem, kupić lodówkę na czynnik krzepnięcia. Przedstawiliśmy nasze oczekiwania wobec szkoły. Przy odrobinie dobrej woli są one do spełnienia.

- Nawet jeżeli rodzice napisaliby oświadczenie, że godzą się na naukę chłopca w naszych warunkach, to odpowiedzialność za jego zdrowie i tak spada na mnie - odpowiada Cezary Urban. - Nie jestem w stanie zagwarantować chłopcu pełnego bezpieczeństwa. Będzie musiał znaleźć inną szkołę.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net