Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Zostań w Szczecinie, a miasto ci zapłaci

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 18.03.2008Stypendia dla licealistów, którzy zostaną na studiach w Szczecinie i praca dla studentów już na III roku - to pomysły prezydenta Piotra Krzystka, by powstrzymać młodych, zdolnych szczecinian przed wyjazdem do innych miast

Problem emigracji młodych ludzi ze Szczecina był tematem pierwszej debaty w ramach akcji ,,Drogowskazy Kariery", która odbywa się na wydziale ekonomii i zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego. Na poniedziałkowe spotkanie studenci zaprosili prezydenta Szczecina. Oczekiwali konkretnej odpowiedzi na pytanie: co zrobi miasto, by ich zatrzymać w Szczecinie?

- Problem emigracji do krajów Unii Europejskiej nie jest duży. To jest nawet trendy, by popracować kilka miesięcy za granicą i wrócić - mówił Krzystek. - Musimy się zastanowić, jak zatrzymać najzdolniejszych licealistów, którzy wyjeżdżają na studia do innych miast i absolwentów uczelni, którzy szukają pracy poza Szczecinem.

Prezydent przyszedł na spotkanie z gotowymi rozwiązaniami. Zapowiedział, że od października ruszy program stypendiów dla najzdolniejszych licealistów, którzy zdecydują się pozostać w Szczecinie i podejmą studia na miejscowych uczelniach. Pieniądze będą przeznaczone dla finalistów ogólnopolskich olimpiad i będą wypłacane do zakończenia nauki. Miasto chce także podpisać porozumienia z uczelniami oraz firmami z branży informatycznej i finansowo-księgowej w sprawie praktyk. Firmy miałyby rekrutować pracowników już na trzecim roku studiów. Prezydent przewiduje, że każdego roku w Szczecinie będzie powstawało tysiąc nowych miejsc pracy dla informatyków.

We wtorek o godz. 10 na wydziale informatycznym PS odbędzie się debata: ,,Czy Szczecin może stać się doliną krzemową?". Ostatnie spotkanie ze studentami, pod tytułem "Licencjat i co dalej", odbędzie się w środę w auli wydziału humanistycznego US. Po każdej debacie, do godz. 17, odbywają się bezpłatne szkolenia dla studentów.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net