Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Zaczyna się wyścig do miejskich przedszkoli

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 01.04.2008Tylko trzydzieści dni na zapisanie dzieci do przedszkoli mają rodzice małych szczecinian. Rekrutacja rusza dziś. Tak jak w roku ubiegłym, nabór odbywa się drogą elektroniczną

Zaczyna się wyścig do miejskich przedszkoli
- Rodzice dzwonią, przychodzą i pytają już od dwóch tygodni - mówi Jolanta Szymańska, dyrektorka przedszkola ,,Zatoczka" przy ul. Paska. - W ubiegłym roku wszystkie chętne dzieci się dostały. Mam 100 miejsc, ale jeżeli będzie trzeba, przyjmę 120 dzieci.

W ubiegłym roku w szczecińskich przedszkolach miejsc zabrakło dla 300 dzieci (w przedszkolach publicznych było 6,8 tys. miejsc). Kolejnych tysiąc czekało na chętnych w placówkach niepublicznych.

W tym roku miejsc w przedszkolach publicznych ubyło (jest ich 6,6 tys. w 56 placówkach). Do 1,7 tys. wzrosła za to liczba miejsc w 16 przedszkolach niepublicznych. Za prowadzenie przedszkoli odpowiedzialna jest gmina, jednak obowiązek zapewnienia opieki dotyczy tylko sześciolatków. W szkolnych ,,zerówkach" miejsce znajdzie 1,7 tys. sześciolatków. W sumie w przedszkolach i szkolnych oddziałach przedszkolnych jest ok. 10 tys. miejsc, a dzieci w wieku 3-6 lat w Szczecinie - 12,5 tys. Urzędnicy zapewniają jednak, że miejsc nie zabraknie, bo część rodziców nie chce posyłać dzieci do przedszkoli. Maluchy, które nie dostaną miejsca w naborze elektronicznym, zostaną zapisane na listy rezerwowe.

Jakie są formalności? Rodzice muszą wypełnić wniosek o przyjęcie dziecka (można go znaleźć na stronie www.nabor.szczecin.pcss.pl lub otrzymać w przedszkolu), wydrukować i podpisać. Rodzice mogą wybrać trzy przedszkola. Na pierwszym miejscu należy wpisać tę placówkę, na której rodzicom najbardziej zależy. Wypełniony wniosek należy przynieść osobiście do placówki pierwszego wyboru.

Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone ok. 15 maja. W pierwszej kolejności do przedszkoli zostaną przyjęte dzieci w wieku sześciu lat, odbywające roczne przygotowanie przedszkolne, dzieci matek lub ojców samotnie wychowujących, niepełnosprawnych i z rodzin zastępczych. Kolejność składania podań i rejon nie mają znaczenia, jednak na szczególne względy mogą liczyć rodzice dzieci, które już do przedszkola uczęszczają. O przyjęciu do przedszkola zadecydują komisje, w skład których wchodzą dyrektorzy placówek, rodzice i wychowawcy.

Cena we wszystkich przedszkolach publicznych w Szczecinie jest taka sama. Za miesiąc pobytu jednego dziecka rodzice płacą 190 zł oraz 4 zł za każdy dzień wyżywienia. Płatne są także wszystkie zajęcia dodatkowe. W przedszkolach niepublicznych czesne wynosi od 470 do 640 zł.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net