Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Japońska historia polskich dzieci w IV LO

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 02.04.2008Zdjęcia polskich sierot uratowanych przez Japończyków w 1919 r. można oglądać na wystawie przygotowanej przez Ambasadę Japonii w Polsce

Japońska historia polskich dzieci w IV LO
60 fotografii z lat 1919-1920 jest prezentowanych w IV LO przy ul. św. Kingi. Ekspozycja opowiada o losach 765 polskich sierot, które dzięki pomocy Japończyków wróciły z Syberii do Polski. W 1919 r., chore i wygłodzone dzieci polskich zesłańców zostały przetransportowane do Tokio i Osaki, gdzie zaopiekował się nimi japoński Czerwony Krzyż oraz cesarski rząd. W trakcie leczenia dzieci spotkały się z cesarzową Temei, babcią obecnego cesarza Japonii. Rok później, już całkiem zdrowi, potomkowie polskich zesłańców zostali wysłani w morską podróż do Polski na koszt japońskiego rządu.

- W przyszłym roku mija 50. rocznica wznowienia stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią - mówił, otwierając wystawę Akira Tajima, attaché kulturalny Ambasady Japonii w Polsce. - Ale nasza przyjaźń jest dłuższa, czego dowodem jest historia syberyjskich dzieci.

W IV LO kończy się właśnie Tydzień Japoński. Uczniowie uczyli się japońskiej kaligrafii, sztuki rysowania manga, wschodnich sztuk walki. W szkole serwowane było sushi.

- Umiem napisać po japońsku "miłość", "niebo", "wieczność" - opowiada Tomasz Chmielewski z klasy I b. - Interesuje mnie Japonia. Od sześciu lat ćwiczę aikido, a koledzy mówią na mnie Szogun.

Wystawę ,,Dzieci Syberyjskie" będzie można oglądać do końca kwietnia.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net