Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Trudny test na Wolszczana 2008

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 07.04.2008Prawie 150 uczestników konkursu Wolszczan 2008 napisało test przygotowany przez najlepszych nauczycieli i wykładowców akademickich. Finał konkursu - za tydzień.

Pretendenci do tytułu Wolszczan 2008 napisali test w sobotę. Eliminacje rozpoczęły się jednocześnie w Szczecinie (w Zachodniopomorskim Centrum Edukacyjnym przy ul. Hożej) i Koszalinie (w II LO przy ul. Chełmońskiego).

- Poległam na fizyce - mówiła po napisaniu testu Agnieszka Kaleta, uczennica I klasy IX LO w Szczecinie. - Mało było pytań z nauk humanistycznych. Nie spodziewałam się, że będą za to pytania z informatyki.

Uczestnicy konkursu mieli do napisania test wyboru, przygotowany przez najlepszych szczecińskich nauczycieli i wykładowców akademickich. W ciągu 45 min musieli odpowiedzieć na 30 pytań. Niektórzy licealiści wiedzieli, czego mogą się spodziewać, bo w konkursie startują kolejny raz.

- Pytania były na podobnym poziomie jak w latach ubiegłych. Teraz było mniej historii - mówi Krzysztof Leoszko z Liceum Ogólnokształcącego im. św. Józefa Towarzystwa Salezjańskiego w Szczecinie, który w konkursie startuje trzeci rok z rzędu. - Aby odpowiedzieć na wszystkie pytania, trzeba być chyba omnibusem.

Aby przejść przez eliminacje Wolszczana, uczniowie musieli wiedzieć m.in., kto otrzymał Nagrodę Literacką NIKE w 2007 r., czym zajmuje się WHO, jaki przebieg miałyby zjawiska zaćmień, gdyby płaszczyzna orbity Księżyca leżała w płaszczyźnie orbity Ziemi oraz co wyznacza trasę wędrówek bocianów, jaskółek i łososi. Do rozwiązania mieli także trzy zadania matematyczne.

- Zadania z astronomii były naprawdę kosmiczne. W szkole podobne pytania pojawiają się w sprawdzianach na szóstkę - ocenia Kamil Kubiak z Liceum Ogólnokształcącego w Drawsku Pomorskim.

Testy Wolszczana trafią teraz do kuratorium, gdzie zostaną wprowadzone do komputera. Dwudziestu uczniów, którzy najlepiej napisali test w Szczecinie i Koszalinie, zmierzy się w finale konkursu w sobotę 12 kwietnia. Lista finalistów zostanie zamieszczona w internecie we wtorek o godz. 14 (na stronach www.gazeta.pl/szczecin, www.zce.szczecin.pl oraz www.kuratorium.szczecin.pl). Zwycięzca będzie mógł wybrać indeks jednej z pięciu uczelni (Uniwersytetu Szczecińskiego, Pomorskiej Akademii Medycznej, Akademii Rolniczej, Politechniki Szczecińskiej, Politechniki Koszalińskiej) oraz pojedzie na wycieczkę do Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Konkurs zorganizowało miasto Szczecin i Kuratorium Oświaty. Patronem jest "Gazeta Wyborcza".

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net