Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Sympozjum o szatanie i opętaniu

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 23.04.2008Opętanie, z psychologicznego i teologicznego punktu widzenia, oraz metody pomocy osobom pod wpływem złego ducha będą tematami sympozjum na wydziale teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego.

Uczestnicy konferencji będą mówić m.in. o złych duchach w religiach kosmocentrycznych, roli szatana w judaizmie, chrześcijaństwie i islamie oraz psychologicznych aspektach satanizmu. XVII-wieczny wykład doktryny katolickiej o opętaniu przedstawi ks. dr Jarosław Nowaszczuk z WT US, a o granicy między opętaniem a chorobą psychiczną mówić będą lekarz Joanna Ziętek z Katedry i Kliniki Psychiatrii PAM oraz egzorcysta ks. Andrzej Trojanowski.

Dzisiejsza dyskusja pod tytułem ,,Szatan - Opętanie - Pomoc. Psychologia i teologia szatana" rozpocznie się o godz. 9.45 w auli wydziału.

Mikołaj Radomski: Dlaczego sympozjum o szatanie odbywa się w Szczecinie?

Ks. dr Krzysztof Łuszczek, wydział teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego: Zainteresowanie tą tematyką jest coraz większe. Ostatnio w telewizji publicznej wyświetlany był film o egzorcyzmach Anneliese Michel, nakręcony przez szczecińskiego księdza egzorcystę. Obserwujemy także, że coraz więcej ludzi zgłasza się po pomoc. Trzeba bardzo delikatnie oddzielić opętanie od choroby psychicznej. Nie widzę konfliktu, by o opętaniu rozmawiać naukowo na bazie teologii. Egzorcyzm ma pomagać w sytuacji, gdy bezradna jest psychiatria.

Egzorcyzmy i szatan większości ludziom kojarzą się z horrorami.

- Tak, bo jest zasadnicza różnica między strachem, którzy towarzyszy oglądaniu filmu, a prawdziwym strachem, którego doświadczają osoby opętane. Bardzo często opętania są wynikiem niewinnej zabawy, na przykład wywoływania duchów. Jest także wiele świadectw opętania osób, które wstąpiły do grup satanistycznych. Ten temat także zostanie poruszony.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net