Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Opętanie czy choroba psychiczna?

Szczeciński Informator Edukacyjny, 24.04.2008Schizofrenia i epilepsja mogą być błędnie traktowane jako opętanie. Rzeczywiste zniewolenie złym duchem objawia się awersją do wszystkiego co święte - uważają teolodzy

Opętanie czy choroba psychiczna?
Problem rozróżnienia opętania od chorób psychicznych był dyskutowany podczas sympozjum naukowego ,,Szatan - Opętania - Pomoc. Psychologia i teologia o szatanie", które odbyło się w środę na wydziale teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Naukowe i teologiczne podejście do zagadnienia zaprezentowali teologowie oraz lekarz psychiatra i ksiądz egzorcysta.

Nauka Kościoła w sprawie opętania jest jasna. Opętanie jest rzeczywistością. Demony dokonują opętania człowieka, bo czerpią przyjemność ze szkodzenia ludziom. Najbardziej zagrożone zniewoleniem duchowym są osoby praktykujące magię, wróżbiarze, przepowiadacze przyszłości oraz żyjące w grzechu, chciwe i żądne władzy. Kościół zaleca jednak ostrożność przy diagnozowaniu opętania i współpracę z psychiatrami.

- W każdej parafii są osoby, które twierdzą, że są opętane. Ale najczęściej są chore psychicznie. Jak ktoś twierdzi, że jest opętany, to jest to podejrzane - mówił ks. dr Jarosław Nowaszczuk. - Bardzo łatwo pomylić opętanie z chorobą psychiczną.

Joanna Ziętek, lekarz psychiatrii z katedry i kliniki psychiatrii Pomorskiej Akademii Medycznej uważa, że najczęściej z opętaniem mylone są takie choroby psychiczne, jak schizofrenia, epilepsja czy zespół Gilles de la Tourett'a (tików ruchowych i głosowych). Chorzy na schizofrenię mają omamy i urojenia wzrokowe, słuchowe i węchowe, są agresywni, pobudzeni lub apatyczni i mogą podejmować próby samobójcze. Epileptycy w czasie ataku charczą, a na ich ustach pojawia się piana. Osoby z zespołem Gilles de la Tourett'a, wykonują dziwne tiki ruchowe i głosowe, na przykład co chwila powtarzają wulgaryzmy.

- Chorzy na schizofrenię widzą anioły i diabły. Schizofrenia nie ma ścisłych objawów. Diagnoza zależy od subiektywnej opinii lekarza i jego doświadczenia - mówiła Ziętek.

Jej zdaniem, o opętaniu nie można mówić, gdy zespół objawów ma przebieg określony w medycynie, a zastosowana farmakoterapia przynosi efekty. Poza tym, osoby chore psychicznie często opowiadają o swoim opętaniu.

Potwierdza to ksiądz dr Andrzej Trojanowski, jeden z dwóch szczecińskich egzorcystów.

- Szatan robi wszystko, by jego obecność nie ujawniła się. Unika zewnętrznych manifestacji. Czasem nie ma spektakularnych efektów zmagania się - mówił ks. Trojanowski. - Rytuał nawołuje egzorcystę do ostrożności. Jeżeli ma wątpliwości, zaleca konsultacje z psychiatrą.

Zdaniem egzorcysty, zewnętrzne objawy, takie jak nadludzka siła czy mówienie w nieznanych językach, nie są dostatecznym dowodem opętania, bo nie mówią o sytuacji duchowej. Dla egzorcysty mogą być jedynie poszlakami. Nie każdy egzorcyzm wiąże się ze spektakularnym widowiskiem, a osoby opętane mogą normalnie funkcjonować w świecie zewnętrznym. Egzorcyści mają jednak swoje metody na wykluczenie choroby psychicznej i zdiagnozowanie opętania. Osoby pod wpływem złego ducha mają awersję do wszystkiego co wiąże się z sacrum, nie mogą prowadzić życia duchowego i sakramentalnego.

- Opętanie jest kategorią teologiczną. Lekarz nie pyta chorego o sprawy sumienia i relacje z Bogiem. A duchowny od tego zaczyna. Problemów duchowych nie można uleczyć tabletką, lecz procesem nawrócenia. Egzorcyzm jest tylko pierwszym etapem walki duchowej. Za nim musi iść nawrócenie - tłumaczył ks. Trojanowski. - Egzorcyzm to nie jest żadna tajemna technika. To modlitwa i rozkaz w imię Jezusa Chrystusa. Egzorcysta modli się, a uwalnia Bóg.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Szczeciński Informator Edukacyjny


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net