Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Studenci propagują ideę przeszczepów

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 25.04.2008Jak zaradzić zapaści polskiej transplantologii? Studenci PAM zorganizowali otwartą dla mieszkańców miasta konferencję na temat przeszczepów.

- Nie chcemy namawiać szczecinian do oddawania narządów. Tylko zachęcić, by zaczęli o tym rozmawiać - mówił "Gazecie" Marek Kaczmarczyk ze Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA, które przygotowało w akademickich miastach spotkania "Przeszczep dalej".

Na PAM większość słuchaczy stanowili studenci, mniej było ludzi spoza uczelni. - Przyszliśmy, bo mamy w rodzinie problem zdrowotny i chcieliśmy usłyszeć wykład o komórkach macierzystych. Czy są szansą na leczenie - opowiadali Anna i Bogdan Dziedzicowie. Pocieszyło ich, gdy prof. Bogusław Machaliński powiedział, iż zdaniem optymistów w ciągu 25 lat z "koktajlu komórek macierzystych" naukowcy będą w stanie wyprodukować pewne narządy. Pani Anna stwierdziła, że po wykładach "pozytywniej myślą o przeszczepach".

Prof. Marek Ostrowski, konsultant wojewódzki transplantologii podkreślał, że to, czy transplantologia w ogóle istnieje, zależy od akceptacji społecznej. Pokazywał, jak załamują ją polityczne działania (np. medialne aresztowanie kardiochirurga Mirosława G). - Przedtem miesięcznie do centralnego rejestru sprzeciwów zgłaszało się 30-40 osób. Po tej akcji nawet sześć razy więcej - prezentował statystyki. Według profesora, by odbudować tę dziedzinę, trzeba długofalowej pracy.

Nefrolog prof. Kazimierz Ciechanowski tłumaczył, że warto ją podjąć, bo przeszczepy nie tylko dają szansę chorym, ale i są tańsze niż inne terapie. Np. dializy chorego na nerki kosztują państwo rocznie 60-80 tys. zł, a leczenie po przeszczepie tylko w pierwszym roku to ok. 60 tys. zł, potem już o połowę mniej.

Ks. dr Jan Mazur podkreślał, że Kościół popiera przeszczepy. Zwracał uwagę, że lekarze muszą być "ludzcy". Rozmawiać z pacjentami i rozumieć, dlaczego ci mają obawy.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net