Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Likwidacja niektórych szkół klepnięta

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 25.04.2008Szczecińscy radni zaakceptowali wczoraj większość propozycji wydziału oświaty w sprawie likwidacji i łączenia szkół.

Rada miasta potwierdziła w ten sposób podjęte pod koniec lutego uchwały "o zamiarze likwidacji placówek oświatowych". Poszła na ustępstwa tylko w kwestii szkół specjalnych. To właśnie przyszłość tych placówek wywołała podczas czwartkowego posiedzenia najgorętszą dyskusję.

Zgodnie z planami magistratu w 2009 r. uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych Specjalnych Nr 1 na Wyspie Jaskółczej mieli być przeniesieni do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 przy ul. Jagiellońskiej.

- Chciałabym jeszcze raz zaapelować, by oddając głos w sprawie stworzenia jednej szkoły specjalnej, radni byli pewni, że to będzie dobre - mówiła Beata Śliżewska, matka ucznia z SOSW nr 2. - Połączenie spowoduje, że część młodych ludzi pozostanie w domach. To potwierdza, że niepełnosprawność intelektualna jest niewygodna i nielubiana przez włodarzy miasta.

Adam Wagemann, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 przy ul. Jagiellońskiej, przedstawił radnym raport przygotowany przez kuratoryjnych wizytatorów. Wynika z niego, że połączenie tych dwóch szkół pogorszy warunki kształcenia specjalnego.

- Mimo że kurator miał stos dokumentów "na nie", pozytywnie zaopiniował projekt miasta - podkreślał Wagemann. - Szkół ponadgimnazjalnych dla młodzieży normalnej jest w Szczecinie ponad 90, a dla dzieci specjalnej troski będzie tylko jedna. W mojej placówce jest miejsce dla 220 uczniów, a będzie około 350.

Po jego wystąpieniu Platforma Obywatelska poprosiła o przerwę. Po naradzie Paweł Bartnik, szef klubu PO, ogłosił: - Uważamy, że połączenie szkół specjalnych powinno nastąpić rok później w 2010 r.

Rada miasta przyjęła tę propozycję. Bez większych dyskusji zgodziła się na likwidację jeszcze w tym roku:

- VII Liceum Profilowanego, Technikum Ekonomicznego nr 2 i Technikum Hotelarskiego wchodzących w skład Zespołu Szkół nr 8 przy al. 3 Maja;

- Szkoły Policealnej nr 1 w Zespole Szkół Budowlanych przy ul. Unisławy;

- Szkoły Policealnej nr 4;

- XII Liceum Profilowanego w ZS nr 2 przy ul. Portowej;

- Szkoły Policealnej nr 8 w Zespole Szkół Budowy Okrętów przy ul. Willowej;

- Technikum Zawodowego nr 3 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących przy ul. Szpitalnej.

Radni zaakceptowali również propozycję powołania Zespołu Szkół nr 13 przy ul. Bałtyckiej i Zespołu Szkół nr 14 przy ul. Łabędziej, stopniową likwidację do 2014 r. SP 2 przy ul. Bol. Śmiałego. Poparli przekształcenie SP 45 przy ul. Benesza i SP 63 przy ul. Grodzkiej w placówki integracyjne. Głosami radnych PO i LiD przegłosowano likwidację SP 36 przy ul. Wojciechowskiego i Gimnazjum nr 28 przy ul. Zakole. To oznacza, że uczniowie SP 36 po wakacjach trafią do SP 68 przy ul. Zakole, a uczniowie Gimnazjum nr 28 do budynku po SP 36.

Do czasu zamknięcia tego wydania "Gazety", radni nie przegłosowali uchwał w sprawie uspołecznienia SP 21 na os. Głębokim i powołania Centrum Kształcenia Sportowego przy ul. Rydla.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net