Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Chory na hemofilię Piotr będzie się uczył w Gimnazjum nr 46

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 03.09.2007Dyrektor elitarnego Gimnazjum nr 16 podtrzymał decyzję o skreśleniu chłopca z listy przyjętych uczniów. - To nie jest szczęśliwe zakończenie - mówi Tomasz Kawecki, ojciec chłopca. - Piotrek będzie musiał przełknąć to, że nie pójdzie do wymarzonej szkoły. Ale Gimnazjum przy ul. Ofiar Oświęcimia też jest bardzo dobre, a pani dyrektor przyjęła nas z otwartymi rękami.

Bardzo zdolny, chory na hemofilię Piotrek z Zieleniewa pod Szczecinem przed wakacjami zdał egzaminy do klasy matematycznej w Gimnazjum nr 16 (przy najlepszym w Polsce XIII LO). Był na liście przyjętych. Jednak gdy szkoła dowiedziała się o chorobie chłopca, dyrektor Cezary Urban oświadczył, że nie może wziąć odpowiedzialności za jego zdrowie i życie. Odmówił przyjęcia 13-latka. Dyrektora poparła rada pedagogiczna. - Nauczyciele uznali, że nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa chłopcu. Z bólem, ale poparli moje stanowisko - mówi Urban.

Dyrektor argumentował, że budynek szkoły nie jest bezpieczny, uczęszcza tam ponad 700 uczniów, a w razie nieobecności chłopca nauczyciele musieliby dojeżdżać na lekcje indywidualne do jego domu w Zieleniewie. W piątek w szkole zjawili się lekarz prowadzący Piotra, lekarz wojewódzki i wiceprezydent Szczecina Elżbieta Masojć.

- Lekarze nie chcieli podpisać pisma, w którym jednoznacznie stwierdzą, że w mojej szkole chłopiec będzie bezpieczny - mówi Urban. - Dlatego podtrzymałem decyzję o skreśleniu go z listy przyjętych.

Takich problemów nie widzi dyrektorka Gimnazjum nr 46 (przy V LO), która jeszcze w piątek wpisała chłopca na listę uczniów.

- Piotrek zaznaczył nasze gimnazjum jako szkołę drugiego wyboru, dlatego mogę go przyjąć - mówi dyrektor Hanna Bartnik. - Nie widzę problemu, nie rozumiem całego tego zamieszania. Wiem, że jest chory na hemofilię, ale rodzice zobowiązali się, że będą z Piotrkiem pracować, jeżeli nie będzie mógł przyjść do szkoły.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net