Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Minister Hall: reforma oświaty ruszy za rok

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 29.04.2008Obniżenie wieku szkolnego do sześciu lat oraz objęcie wychowaniem przedszkolnym pięciolatków - to najbardziej interesowało dyrektorów szkół i przedszkoli, którzy spotkali się z minister edukacji narodowej

Minister Hall: reforma oświaty ruszy za rok
Minister Katarzyna Hall przyjechała do Szczecina, by porozmawiać o planowanej reformie oświatowej. Wczoraj na Zamku spotkała się z ponad 400 dyrektorami szkół i przedszkoli z całego województwa. Wnioski ze spotkań "w terenie" mają zostać ujęte przy pisaniu reformy.

Minister edukacji powiedziała, że reforma ma wyrównać szanse edukacyjne, poprawić efekty kształcenia w szkołach oraz podnieść rangę nauczania języków obcych. Najważniejszym punktem reformy ma być obniżenie wieku szkolnego. W 2009 r. do szkół miałyby pójść sześciolatki, a wszystkie pięciolatki miałyby prawo do edukacji przedszkolnej. Uczniowie gimnazjum uczyliby się dwóch języków.

Reforma ma także tak odchudzić podstawę programową, by uczniowie mieli czas na rozwijanie swoich zainteresowań i pasji. Reforma miałaby przebiegać stopniowo i zakończyć się w 2017 r.

Hall zapowiedziała, że zmiany dotyczące przedszkoli mogą być wprowadzane stopniowo. - Kolejny rok szkolny będzie przygotowywał do zmian. Reforma ruszy za rok - powiedziała minister.

Po spotkaniu z autorką zmian dyrektorzy mieli wiele pytań i wątpliwości. Przede wszystkim, w jaki sposób zostanie obniżony wiek szkolny i kto będzie decydował o posłaniu dziecka do szkoły. Projekt zakłada, że rodzice będą mogli wnioskować o odroczenie podjęcia przez dziecko nauki. Opinię o dojrzałości dzieci będą przygotowywać psychologowie.

- Pomysły są ciekawe, ale na razie wszystko jest mało czytelne. Projekty bardzo ogólne - ocenia Grażyna Przygodzka, dyrektorka SP 2 w Myśliborzu. - Rodzice, obawiając się, czy dzieci poradzą sobie w szkole, będą wybierali przedszkole.

- A wtedy dzieci w szkole będzie mało i w jednej klasie będą sześciolatki razem z siedmiolatkami. W tym wieku to różnica nie do wyrównania - dodaje Joanna Połeć z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Szczecinie.

Dyrektorzy mieli również wątpliwości, czy znajdzie się miejsce w przedszkolach dla wszystkich pięciolatków.

- Już teraz brakuje miejsc. Za pomysłami reformy muszą iść pieniądze na rozbudowę bazy i poprawę wyposażenia - przekonuje Zofia Derenowska, dyrektorka przedszkola w Świdwinie.

Na braki w projekcie ustawy uwagę zwracali dyrektorzy szkół dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

- Projekt zakłada powszechną naukę języka angielskiego od pierwszej klasy szkoły podstawowej, także w szkołach dla dzieci niesłyszących - dziwi się Alicja Zyska, dyrektorka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących w Szczecinie. - Moi uczniowie oprócz języka polskiego uczą się języka migowego, który jest dla nich maturalnym. Trzeci język to będzie za dużo.

Dyrektorzy chcą, by w reformie zapisać ulgowe traktowanie sześciolatków w szkołach (tak jak w przedszkolach), z góry zabezpieczyć środki finansowe potrzebne do wprowadzenia reformy, odchudzić programy nauczania, ustalić konkretne wymagania kwalifikacji nauczycieli, którzy pracują z najmłodszymi dziećmi. Zaproponowali także, by przedszkola były finansowane z budżetu państwa, a rodzice o planowanych zmianach dowiedzieli się ze specjalnych punktów informacyjnych.

- Pomysł finansowania przedszkoli z budżetu został przez panią minister storpedowany, ale punkty informacyjne bardzo się spodobały - mówi Aneta Wojak, dyrektorka Centrum Psychologiczno-Pedagogicznego w Szczecinie.

W ramach konsultacji ze środowiskiem oświatowym, minister Katarzyna Hall do początku czerwca odwiedzi 16 miast wojewódzkich.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net