Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Matura już bez giertychowskiej amnestii

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 05.05.2008Pisemny egzamin z języka polskiego rozpocznie w poniedziałek, trwający prawie miesiąc, maturalny maraton. Aby otrzymać świadectwo dojrzałości, maturzyści muszą zdać wszystkie egzaminy

W Szczecinie za pióra chwyci w poniedziałek 5 072 maturzystów w stu szkołach. W całym województwie do matury przystąpi 18 501 uczniów w 445 szkołach.

Egzamin rozpocznie się o godz. 9. Maturzyści będą pisać egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Tak jak w roku ubiegłym, zdecydowana większość - 17 232 uczniów - wybrała poziom łatwiejszy. Aby zdać, trzeba uzbierać co najmniej 30 proc. punktów.

Egzamin z polskiego otwiera, trwający prawie miesiąc, maturalny maraton. Poza językiem polskim maturzyści będą zdawać jeszcze dwa obowiązkowe egzaminy pisemne - z języka obcego i z wybranego przedmiotu (biologii, chemii, fizyki i astronomii, informatyki, geografii, historii, historii muzyki, historii sztuki, matematyki, wiedzy o społeczeństwie i wiedzy o tańcu) oraz dwa egzaminy ustne (z języka polskiego i języka obcego). Dodatkowo chętni mogą wybrać jeden, dwa lub trzy inne przedmioty. Matury pisemne zakończą się 21 maja. Egzaminy ustne potrwają do końca miesiąca.

Co będą zdawać i na jakim poziomie (podstawowym lub rozszerzonym) tegoroczni maturzyści zadecydowali już jesienią. Jak podaje kuratorium oświaty, najchętniej wybierali geografię (7 tys. osób), wiedzę o społeczeństwie (7 tys.), biologię (4,5), matematykę (2,6), historię (1,8), chemię (1,4) i fizykę (1,1). Sześciu maturzystów zdecydowało się na maturę z łaciny, a dwie z wiedzy o tańcu.

- Uczniowie wybrali przedmioty, które są najczęściej wymagane podczas rekrutacji na popularne kierunki studiów. Mogli też sugerować się zeszłorocznymi wynikami, bo chętnie wybierane teraz przedmioty dobrze wypadły w roku ubiegłym - mówi Katarzyna Parszewska z kuratorium oświaty.

Matura 2008 różni się od poprzedniej i tej, która będzie za rok. Nie obowiązuje już wymyślona przez LPR-owskiego ministra Romana Giertycha tzw. amnestia (matura była zaliczona nawet, gdy uczeń nie zdał jednego egzaminu, jeśli z pozostałych miał co najmniej 30 proc. punktów). W ubiegłym roku ok. 2,3 tys. maturzystów nie zdało co najmniej dwóch egzaminów i nie otrzymało świadectwa. Teraz może być jeszcze gorzej, bo trzeba zaliczyć wszystko.

Inna będzie także matura w 2009 r., kiedy każdy będzie zdawał obowiązkowo matematykę.

W tym tygodniu zaczynają się także egzaminy starej matury - zdają ją już tylko absolwenci liceów dla dorosłych i techników. Do egzaminu przystąpi 376 osób.

Świadectwa dojrzałości maturzyści dostaną 30 czerwca.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net