Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Boccaccia przeczyta Ksawery Jasieński

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 06.05.2008Winnetou za złotówkę, maraton z "Dekameronem", żywa książka - od wczoraj w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie

Boccaccia przeczyta Ksawery Jasieński
W Szczecinie rozpoczął się V Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Tym razem odbywa się pod hasłem "Biblioteka miejscem spotkań".

- Nie chcemy, żeby biblioteka kojarzyła się ludziom tylko z zakurzonym miejscem, gdzie można wypożyczyć książki - mówi Agnieszka Gnat-Leśmiańska, pracownik Książnicy. - Tu można się spotykać, podyskutować, wypić kawę i spotkać ciekawych ludzi.

Wczoraj w ramach akcji "Flash mob - Zrób podmiankę" na placu Orła Białego kilkanaście osób na głos czytało fragmenty przyniesionych przez siebie książek, aby chwilę później wręczyć tom osobie stojącej obok. Informacja o happeningu była rozsyłana przez e-maile i SMS-y.

- Z książką trzeba wyjść na ulicę - przekonuje Paweł Kamienowski, pracownik Książnicy. - Ważne jest zwrócenie uwagi na książki w dobie świata obrazków. Wielokrotnie ogłaszano już śmierć książki, ale to nieprawda. Książka nie umarła i nie umrze, tylko trzeba ją propagować.

Żeby ułatwić ludziom dostęp do tanich książek, Książnica zorganizowała kiermasz (potrwa do piątku - na pierwszym piętrze). Można na nim znaleźć klasykę literatury polskiej i światowej. Dostępne są też albumy, poradniki i słowniki. Każda książka kosztuje symboliczną złotówkę.

- Takie kiermasze są wyjątkowe - mówi Marcin Szybowski. - Grzebiąc w książkach ma się wrażenie, że zaraz wyciągnie się skarb. Ja znalazłem komiks o Winnetou. Czytałem go jako dziecko.

Dziś w sali Pod Piramidą odbędzie się spotkanie pod hasłem "Krainy, których już nie ma". W godz. 11.30-13.30 członkowie Towarzystwa Świteź będą opowiadać o kresach wileńskich. Od 16 do 18 Mariusz Piotrowski przybliży historię Podola, Galicji i Bukowiny.

W środę w godz. 10-18 odbędzie się wielki maraton czytania "Dekameronu" Boccaccia. Czytać będzie m.in. Ksawery Jasieński.

W czwartek w ramach akcji "Żywa książka" w sali Pod Piramidą w godz. 11.30-13.30 oraz 16-18 przedstawiciele różnych kultur i religii będą opowiadali o tym, co jedzą, jak się modlą i jak żyją na co dzień mieszkańcy ich krajów. Nie będzie tematów tabu. Każdy będzie mógł zadać pytanie gościowi z Libanu, Indii, Hiszpanii czy Gruzji. Gościa można zaprosić na kawę albo iść z nim na spacer.

O 16 (również w czwartek) w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się spotkanie ze szczecińskim pisarzem Dariuszem Bitnerem.

Piątek jest dniem dla dzieci. W godz. 9-15 w gabinecie Gałczyńskiego w Książnicy najmłodsi będą mogli poznać historię książki. Odbędą się prezentacje multimedialne. Wszystkiego będzie można dotknąć.

Przez cały tydzień w godzinach otwarcia biblioteki (9-19) oglądać można wystawy: "Pan Cogito może być z siebie dumny", "Madagaskar 1937" i "Książnica Pomorska miejscem spotkań".

Impreza została zorganizowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Książnicę Pomorską.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net