Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Szczecińscy maturzyści zadowoleni z Lalki

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 06.05.2008Nie sprawdziły się (jak zwykle) przedmaturalne wróżby w sprawie tematów z języka polskiego. Zamiast "Zbrodni i kary", "Wesela" czy "Medalionów" egzaminatorzy zaproponowali uczniom zdającym język polski na poziomie podstawowym "Lalkę" Bolesława Prusa

Szczecińscy maturzyści zadowoleni z Lalki
- Egzaminatorzy sprawili nam miłą niespodziankę. Mogliśmy napisać esej o marzeniach sennych Izabeli Łęckiej i jej stosunku do ojca oraz do Wokulskiego. Fragment był podany, nawet nie trzeba było odwoływać się do całej lektury - cieszyła się po wyjściu z egzaminu w II LO Paula Dziedzik. Rano obawiała się, że będzie musiała zmagać się z Dostojewskim lub Camusem.

Jagoda Adamczewska, polonistka z XIV LO nie dziwiła się, że "Lalka" ucieszyła większość maturzystów: - To lektura sztandarowa, charakterystyczna dla epoki i napisana językiem komunikatywnym. Każdy ją przeczytał. A jak nie, to obejrzał adaptację. Sen Izabeli to fragment mało znany, ale w arkuszu był przytoczony. Zaskakujące jest to, że na każdym egzaminie maturalnym są lektury pozytywistyczne. Jakby inne nie istniały.

Abiturienci, którzy nie zdecydowali się na analizę fragmentu "Lalki", porównywali fragmenty "Ody do młodości" Adama Mickiewicza oraz "Któż nam powróci" Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Wszyscy musieli przeczytać fragment felietonu Igora Janke "Nieznośna szybkość bloga" i odpowiedzieć na dotyczące tego tekstu pytania.

Maturzyści, którzy zdecydowali się zdawać język polski na poziomie rozszerzonym, mieli do rozwiązania test z czytania ze zrozumieniem odnoszący się się do tekstu Czesława Miłosza o literaturze przed 1939 rokiem. Należało też napisać esej na podstawie opowiadania ,,Lolo" Sławomira Mrożka lub fragmentu powieści ,,Kamień na kamieniu" Wiesława Myśliwskiego i wiersza ,,Słowa" Tadeusza Różewicza. Na ten drugi "zestaw" zdecydował się uczeń II LO Łukasz Radosz. - Nie spodziewałem się, że będzie aż tak trudno. Podczas matury próbnej było lżej - mówił po egzaminie. - Ale jestem zadowolony.

Wczorajszy egzamin z języka polskiego rozpoczął trwający prawie miesiąc maturalny maraton. Uczniowie będą musieli jeszcze przystąpić obowiązkowo do dwóch egzaminów pisemnych - z wybranego języka obcego nowożytnego oraz z jednego wybranego przedmiotu (lub przedmiotów - maksymalnie trzech). Czekają ich także dwa obowiązkowe egzaminy ustne - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.

W województwie zachodniopomorskim do matury przystąpiło w tym roku ponad 18 tys. uczniów w 445 szkołach.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net