Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Dziś maturzyści pisali egzamin z angielskiego

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 07.05.2008Większość szczecińskich maturzystów zmagało się dziś z egzaminem z języka angielskiego

Maturę z angielskiego wybrało prawie 80 proc. szczecińskich maturzystów (4 347 abiturientów). Pozostali będą zdawać egzamin z języka niemieckiego (840 osób), rosyjskiego (90), francuskiego (20). Siedmiu maturzystów wybrało hiszpański, a czterech włoski. W całym województwie maturę z angielskiego napisało 14 167 maturzystów (69 proc. wszystkich zdających).

Większość szczecińskich maturzystów (3 605) wybrało poziom podstawowy. Egzamin trwał 120 minut. Maturzyści musieli napisać list do współlokatora z prośbą o zrobienie zakupów lub do właściciela hotelu. Dodatkowo były zadania ze słuchania oraz gramatyka.

- Było zdecydowanie łatwiej niż na języku polskim - mówił Maciek Trytek z I LO, który wybiera się na Politechnikę Szczecińską. - Byliśmy przygotowani do napisania listu i czytania ze zrozumieniem. Najtrudniejsze było słuchanie, szczególnie wiadomości.

- Nic mnie nie zaskoczyło. Musieliśmy napisać list do hotelu, w którym informowaliśmy o pozostawionej jakiejś rzeczy. Ja napisałem, że zapomniałem zabrać zegarka. Chyba każdy to zda - mówił po wyjściu Michał Jankowski z II LO.

Dłużej egzamin pisali maturzyści, którzy wybrali poziom rozszerzony. W Szczecinie było ich zaledwie 742. Egzamin z przerwą trwał 190 minut.

- Słuchanie było łatwe. Oglądam BBC i filmy w oryginale. Esej napisałem o dobrych i złych stronach budowania autostrad. Wśród dobrych wymieniłem wpływ na rozwój gospodarczy, poprawę bezpieczeństwa kierujących oraz zapobieganie tzw. brain drain czyli wysysaniu polskich fachowców przez zachód. Dzięki budowom, mają robotę w Polsce - mówił w przerwie egzaminu Michał Pawłowski z II LO, który wybiera się na budownictwo. - Ale są także złe strony. Spaliny i deforestation, czyli niszczenie lasów i środowiska zwierząt.

Jutro egzamin z wiedzy o społeczeństwie. Szkoły ponownie zapełnią się maturzystami, bo WOS będzie zdawać 7 tys. zachodniopomorskich maturzystów.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net