Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Co nowego dla uczniów w nowym rok szkolnym

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 04.09.2007W podstawówkach i gimnazjach - obowiązkowe mundurki. W liceach - nowy program nauczania matematyki. We wszystkich szkołach - nowy kanon lektur, ocena z religii wliczana do średniej i więcej zajęć ze zdolnymi uczniami

Co nowego dla uczniów w nowym rok szkolnym
Nowy rok szkolny zainaugurował w Szczecinie prezydent Piotr Krzystek, uderzając w dzwonek okrętowy. Uroczystość odbyła się w Zespole Szkół Budowy Okrętów przy ul. Willowej, gdzie od wczoraj działa nowa szkoła - Technikum Morskie.

Jego uczniowie będą kształcić się w dwóch specjalnościach: technik mechanik okrętowy i technik nawigator morski. Praktyki będą odbywać na Akademii Morskiej i w Polskiej Żegludze Morskiej.

- Marzyłam o pływaniu. Ta szkoła będzie dobrym przygotowaniem przed studiami na Akademii Morskiej - zwierzyła nam się świeżo upieczona uczennica technikum Katarzyna Przetakiewicz. - Pływał mój ojciec i dziadek, dlatego nie wahałam się przy wyborze szkoły.

Co się zmienia w całym kraju...

Rok szkolny 2007/2008 przyniesie kilka nowości.

? Stopień z religii będzie wliczany do średniej ocen na świadectwie. Ci, którzy nie zechcą chodzić na religię, powinni uczęszczać na lekcje etyki. Nie wiadomo jeszcze, ilu będzie takich uczniów w naszym województwie.

? Zmieniły się programy nauki języków obcych w gimnazjach i matematyki w liceach. Te nowe mają skuteczniej przygotować uczniów do egzaminów końcowych.

? Uczniowie podstawówek i gimnazjów założą mundurki. Prawie połowa uczniów w Szczecinie nie ma jeszcze takich jednolitych strojów. Wiele szkół zdecydowało się poczekać z zamówieniami mundurków do września, wychodząc z założenia, że przez wakacje dzieci podrosną.

? Maturzyści muszą solidnie przygotować się do majowych egzaminów: nie mogą liczyć na "giertychowska amnestię", jak ich starsi koledzy w ubiegłym roku.

... i w Szczecinie

? Pracę rozpoczęło mniej szkół niż w ubiegłych latach: z wyniku restrukturyzacji zniknęły dwie podstawówki, pięć gimnazjów, osiem liceów profilowanych i jedno liceum ogólnokształcące. Ich uczniowie zostali przeniesieni do innych placówek. W miejsce zlikwidowanej SP 49 w Podjuchach powstała niepubliczna szkoła katolicka. Wczoraj prezydent Krzystek zapowiedział kolejne zmiany:

- Będą one bolesne, ale są konieczne. Musimy dostosować sieć szkół do potrzeb i liczby uczniów - stwierdził.

Nie wiadomo jeszcze, które szkoły będą zamykane. Wiadomo, że tym roku restrukturyzacja ma dotrzeć na Prawobrzeże.

? - W tym roku rozszerzamy programy pracy z uczniami zdolnymi oraz z tymi, którzy mają problemy - mówi Lidia Rogaś, dyrektor Wydziału Oświaty szczecińskiego magistratu. - Będziemy częściej oferować indywidualny tok nauczania. Stawiamy na naukę języków obcych.

? Gimnazjaliści mogą spodziewać się większej liczby zajęć z matematyki: w grudniu ruszy program wspierania nauczania tego przedmiotu. Zwiększy się oferta dla tych, którzy chcą poszerzać wiedzę na zajęciach dodatkowych. W Pałacu Młodzieży (będzie działać w budynku dawnego Gimnazjum nr 4 przy ul. Piastów) powstaną m.in. pracownie naukowe: astronomiczna, fizyczna i przyrodnicza.

? W ramach akcji ,,Bezpieczne miasto" w szkołach zaczną pojawiać się strażnicy miejscy (siedmiu funkcjonariuszy z wykształceniem pedagogicznym). Szczególną uwagę zwrócą na wagarowiczów - będą się z kontaktować z rodzicami "recydywistów".

Kiedy ferie, kiedy egzaminy

Rok szkolny potrwa do 20 czerwca 2008 r. Przerwy świąteczne: 24 grudnia - 2 stycznia oraz 20-25 marca 2008; ferie zimowe: 11-23 lutego. Sprawdzian dla szóstoklasistów: 8 kwietnia, egzamin gimnazjalny - 22 i 23 kwietnia. Maturzyści zakończą rok szkolny 25 kwietnia. Pisemne matury potrwają od 6 do 21 maja.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net