Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Matura: brain drain i deforestation

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 07.05.2008Blisko 80 proc. szczecińskich maturzystów zdawało wczoraj egzamin z języka angielskiego.

Maturę z angielskiego wybrało 4347 szczecińskich maturzystów. Pozostali będą zdawać egzamin z języka niemieckiego (840 osób), rosyjskiego (90), francuskiego (20). Siedmiu maturzystów wybrało hiszpański, a czterech włoski. W całym województwie maturę z angielskiego napisało 14 167 maturzystów (69 proc. wszystkich zdających).

Większość maturzystów (3,6 tys.) wybrało poziom podstawowy. Egzamin trwał 120 min. Maturzyści musieli napisać list do współlokatora z prośbą o zrobienie zakupów lub do właściciela hotelu. Dodatkowo były zadania ze słuchania oraz gramatyki.

- Było zdecydowanie łatwiej niż na języku polskim - mówił Maciek Trytek z I LO w Szczecinie, który wybiera się na Politechnikę Szczecińską. - Byliśmy przygotowani do napisania listu i czytania ze zrozumieniem. Najtrudniejsze było słuchanie, szczególnie wiadomości telewizyjnych.

- Nic mnie nie zaskoczyło. Musieliśmy napisać list do hotelu, w którym informowaliśmy o pozostawionej jakiejś rzeczy. Ja napisałem, że zapomniałem zegarka. Chyba każdy to zda - mówił po wyjściu Michał Jankowski z II LO.

70 min dłużej i z przerwą egzamin pisali maturzyści, którzy wybrali poziom rozszerzony. W Szczecinie było ich zaledwie 742. W pierwszej części była gramatyka i wypracowanie (od 200 do 250 słów, trzy tematy do wyboru: opis nauczyciela, opis przygody w górach oraz korzyści i zagrożenia budowy autostrad). Później słuchanie i czytanie ze zrozumieniem.

Dziś egzamin z wiedzy o społeczeństwie.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net