Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Gimnazjaliści wybierają, choć w ciemno

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 08.05.2008Ruszył elektroniczny nabór do liceów i techników. Uczniowie trzecich klas gimnazjów już teraz mogą wybrać wymarzoną szkołę, ale czy się dostaną, dowiedzą się dopiero pod koniec czerwca

Gimnazjaliści muszą poczekać na wyniki egzaminu, który pisali 22 i 23 kwietnia. Dopiero wtedy poznają swoje szanse.

W sumie, z części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej, mogą uzyskać 100 punktów, czyli połowę wszystkich potrzebnych do rekrutacji. Dodatkowo 80 punktów przyznawanych jest za oceny na świadectwie z języka polskiego i trzech przedmiotów w zależności od kierunku kształcenia i profilu klas, a 20 za szczególne osiągnięcia. Wyniki egzaminu poznają 12 czerwca.

- Do 17 czerwca będą mogli zmienić preferowane szkoły. Wybrać lepsze albo słabsze - mówi Jolanta Białowąs z wydziału oświaty szczecińskiego magistratu.

Uczniowie trzeciej klasy gimnazjum już teraz mogą wybrać trzy szkoły, a w nich dowolną liczbę klas (formularz trzeba zanieść do szkoły pierwszego wyboru do 6 czerwca).

W tym roku na gimnazjalistów we wszystkich szczecińskich szkołach ponadgimnazjalnych czeka 5537 miejsc. Najwięcej - 2778 - w liceach ogólnokształcących.

W ubiegłym roku najwyższe progi punktowe były w XIII LO (klasa olimpijska, matematyczno-informatyczna i humanistyczno-społeczna), II LO (klasa biologiczno-chemiczno-fizyczna), IX LO (klasa dwujęzyczna z językiem niemieckim) oraz V LO (klasa dwujęzyczna matematyczna z językiem angielskim). Aby się do nich dostać, absolwenci gimnazjów musieli uzbierać dużo ponad 170 punktów.

- Progi tworzą sami uczniowie. Każdego roku są inne. Klasy z najwyższymi progami nie są jednak najbardziej oblegane - mówi Białowąs.

Rok temu największym zainteresowaniem gimnazjalistów cieszyły się: klasa psychologiczna w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi (4,5 osoby na jedno miejsce), biologiczno-chemiczno-fizyczna (4) i matematyczno-fizyczno-informatyczna (3) w II LO oraz klasa medyczna w V LO (3).

Nawet w niektórych technikach chętnych do nauki było więcej niż w elitarnych liceach. I tak, do klasy o kierunku budownictwo oraz architektura krajobrazu w Technikum Zawodowym nr 1 chętnych było cztery razy więcej niż miejsc.

Wyniki naboru zostaną podane 27 czerwca o godz. 15.30.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net