Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Szczecin jest skazany na Afrykę

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 08.05.2008Ogólnopolska konferencja naukowa ,,Polskie badania w Sudanie - antropologia, archeologia, etnografia" rozpoczęła się wczoraj na wydziale humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego.

Biorą w niej udział naukowcy z Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Narodowego w Szczecinie i Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. O wkład szczecińskich naukowców w poznanie Sudanu zapytaliśmy prof. Karola Piaseckiego, kierownika Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej US.

Mikołaj Radomski: Dlaczego polscy naukowcy prowadzą badania w Sudanie?

Prof. Karol Piasecki: Sudan jest krajem niezmiernie ciekawym pod względem archeologicznym, etnicznym i etnograficznym. Jest tam mnóstwo stanowisk archeologicznych. Sudan to także kraj, w którym spotyka się Afryka biała z Afryką czarną. To pogranicze kulturowe. Badania mają długą tradycję. Polscy archeologowie są tam obecni od ponad pół wieku. Później dołączyli do nich etnografowie.

A dlaczego konferencja odbywa się w Szczecinie?

- Jest to pierwsza konferencja naukowa zorganizowana przez szczecińską katedrę etnologii. Katedra jest bardzo młoda, bo samodzielnie działamy od pół roku, ale z ambicjami. A Szczecin jest skazany na Afrykę. Mamy największe w Polsce muzealne zbiory z Afryki, które pozostawili niemieccy badacze oraz naukowców, którzy prowadzą badania w tym rejonie od lat. Szczecin jest silnym ośrodkiem afrykanistycznym. Organizujemy coraz więcej ekspedycji.

Co badają w Sudanie szczecińscy naukowcy?

- Dr Jacek Łapott prowadzi badania etnograficzne ludu Nuba Moro z południowego Kordofaru. Zajmuje się garncarstwem. Ja jestem członkiem zespołu pod kierunkiem dr. Bogdana Żurawskiego z Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej Polskiej Akademii Nauk, który bada etnogenezę Doliny Środkowego Nilu. Profesor Mirosław Parafiniuk z Pomorskiej Akademii Medycznej prowadzi badania pochodzenia ludów w ramach ekspedycji gdańskiej w rejonie IV Katarakty.

A czy szczecińscy studenci wybierają się na ekspedycję do Sudanu?

- Bardzo by chcieli, ale na razie jeżdżą na badania terenowe w Polsce. Na pewno będziemy kontynuować badania w rejonie IV Katarakty i Górach Nuba.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net