Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Recepta na sukces: codziennie piwo i masaż

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 14.05.2008Jak wykorzystać japońską filozofię w zarządzaniu firmą - można się było dowiedzieć podczas Tygodnia Kultury Japońskiej na wydziale nauk ekonomicznych i zarządzania US.

Rozmowa z Piotrem Węcławikiem-Nguyen, który na zaproszenie studentów WNEiZ wygłosił wykład na temat filozofii kaizen i jej wpływu na naszą pracę.

Małgorzata Wesołowska: Czym się pan zajmuje?

Piotr Węcławik-Nguyen: Między innymi prowadzę szkolenia z kaizen wśród szczecińskich przedsiębiorców, piszę również pracę doktorską poświęconą związkowi japońskich sztuk walki z zarządzaniem.

Czym jest kaizen?

- To sztuka stopniowego doskonalenia samego siebie. Dzięki niej za pomocą małych zmian, a nie gwałtownych, innowacyjnych rozwiązań, dochodzi się do określonego celu. Jeśli chce się osiągnąć sukces, trzeba się do niego solidnie przygotować. Na szkoleniach opowiadam historię farmera, który znany był z tego, że jego wołowina była pyszna i krucha. Efekt osiągał dzięki temu, że swoje krowy przez ponad rok przed ubojem poił codziennie dwoma litrami piwa i je własnoręcznie masował. Równie istotny jest optymizm i lubienie tego, co się robi. Warto zaufać kaizen - Japończycy przodują przecież w biznesie.

Co doradza pan szczecińskim przedsiębiorcom?

Szefom - żeby byli otwarci na zmiany i pomysły swoich pracowników. Pracownikom - by zamiast narzekać, zastanowili się, co zmienić, by czuć się lepiej w pracy. To działa: w fabryce Toyoty w Japonii, gdzie stosuje się kaizen, każdy pracownik na linii produkcyjnej ma prawo do zatrzymania produkcji, jeśli tylko zauważy jakiś błąd. Proszę sobie wyobrazić, ile takie zatrzymanie kosztuje! Ale pracownik, który wie, że sam ma istotny wpływ na produkcję i że jego zdanie jest ważne, lepiej pracuje i zyskuje na tym cała firma.

Czy ta filozofia ma zastosowanie tylko w zarządzaniu firmą?

Metodę małych, systematycznych, kroczków do sukcesu możemy stosować wszędzie. Najtrudniej jest jednak zacząć, więc gdy za dużo wydajesz - odłóż jedną rzecz przy kasie. Chcesz się nauczyć języka - ucz się jednego słówka dziennie. Nie lubisz sprzątać - sprzątaj tylko jedno miejsce w domu, następnego dnia posprzątasz inne.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net