Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Mobilizacja sił na szczecińskie juwenalia

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 24.05.2008Ochroniarzy będzie dwa razy więcej niż zwykle. Wzmocnione patrole zapowiada policja. To nie przygotowania do starcia pseudokibiców, ale do studenckiego święta.

Mobilizacja sił na szczecińskie juwenalia
Szczecińskie juwenalia, współorganizowane przez wszystkie uczelnie wyższe, rozpoczynają się we wtorek i potrwają do niedzieli. Jak organizatorzy zadbają o spokój i bezpieczeństwo imprezy?

Pytanie jest bardzo zasadne. Relacje z odbywających się w kolejnych polskich miastach juwenaliów przerażają: niemal wszędzie w repertuarze są awantury i bójki. W Koszalinie została zgwałcona studentka, pijackie wrzaski było słychać do białego rana, młodzi ludzie zabawiali się, rzucając nożami. We Wrocławiu pijany tłum zatrzymywał samochody i tramwaje, obrzucał wyzwiskami kierowców i mieszkańców miasta. Policja interweniowała kilkanaście razy, wylegitymowała pół tysiąca osób.

Marcin Wypchło, koordynator juwenaliów w Szczecinie, w poniedziałek spotyka się z policją. - Ustalimy organizację ochrony imprezy, sprecyzujemy, jakie siły zostaną użyte - mówi. - Będziemy prosić o więcej policji niż w poprzednim roku. Zrobimy wszystko, żeby zapewnić bezpieczeństwo studentom i mieszkańcom. Wszystkie wydarzenia będą monitorowane.

Z doświadczenia organizatorów i firm ochroniarskich wynika, że najgoręcej jest w czasie koncertu inauguracyjnego. W tym roku odbędzie się on we wtorkowy wieczór w Teatrze Letnim. Wystąpi m.in. zespół Hey.

- To impreza masowa przewidziana na około cztery tysiące osób. Zgodnie z ustawą, wymaganych jest w takim wypadku 47 pracowników ochrony, a na tym koncercie będzie ich stu - zapowiada Grzegorz Szczepański, właściciel firmy, która będzie zabezpieczała imprezę. - Poza tym część amfiteatru, gdzie znajduje się publiczność, będzie oddzielona dodatkowym, wzmocnionym płotem.

Również pozostałe imprezy, zaplanowane na terenie kampusów szczecińskich uczelni, będą pod wzmożoną opieką ochrony. - Chociaż to nie są imprezy masowe, w godz. 20.30-3.30 będzie je ubezpieczało ok. 110 pracowników ochrony - zapewnia Grzegorz Szczepański.

Również policja zapewnia, że zatroszczy się o bezpieczeństwo. - Bardzo serio traktujemy tegoroczne juwenalia. Na pewno zabezpieczać będzie je odpowiednia ilość policjantów z prewencji i służby kandydackiej. To, ilu ich będzie, zależy od ustaleń z organizatorem - mówi st. sierż. Tomasz Bartosiak z biura prasowego KMP w Szczecinie. - Wzorem lat poprzednich, bezpieczeństwa m.in. pilnował będzie oddział konny.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net