Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Przedszkola za euro, czyli marszałek walczy z bezrobociem od dziecka

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 06.09.2007Marszałek zachodniopomorski Norbert Obrycki chce, by w każdej wiejskiej gminie było przedszkole. Pieniądze na ten cel mają pochodzić z unijnych środków EFS

- W Opolskiem każda wiejska gmina ma przedszkole - mówi Obrycki. - U nas zaledwie 40 proc. Chcę, by u nas było tak samo, jak w Opolskiem.

Wiejskie gminy z Europejskiego Funduszu Społecznego mają dostawać pieniądze na zakładanie i prowadzenie placówek. Finansowana ma być nie tylko działalność dydaktyczna, opiekuńcza, ale także posiłki dla najmłodszych.

Dotychczas celem EFS była głównie walka z bezrobociem. Zakładanie przedszkoli ma ułatwiać dzieciom lepszy życiowy start.

Pieniędzy na wiejskie przedszkola powinno wystarczyć, bo w latach 2007-2013 w ramach EFS zachodniopomorskie będzie miało do wykorzystania 306 mln euro. To 2,5 razy więcej pieniędzy niż w latach poprzednich. Jednak w przeliczeniu na jednego mieszkańca województwa mamy 251 euro, a średnia krajowa to 263 euro. Dlaczego tak mało, skoro zachodniopomorskie należy do regionów o wyższej stopie bezrobocia?

- To nie było jedyne kryterium - odpowiada dyrektor Departamentu Zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym Ministerstwa Rozwoju Regionalnego Paweł Chorąży. - Braliśmy pod uwagę również takie elementy, jak liczba małych i średnich przedsiębiorstw (w zachodniopomorskim jest ich dużo) czy wielkość rolnych gospodarstw (tu także są spore). Głównym kryterium była liczba mieszkańców.

Podział pieniędzy z EFS rozpocznie się w tym roku.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net