Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Połowa nauczycieli we wtorek strajkuje

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 27.05.2008W ponad 60 proc. zachodniopomorskich szkołach i przedszkolach mają dziś strajkować nauczyciele. Dyrektorzy zapewniają, że mimo to dzieci będą miały opiekę

Połowa nauczycieli we wtorek strajkuje
W samym Szczecinie jednodniowy strajk organizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego odbędzie się w 72 placówkach. Udział w strajku podczas referendum zadeklarowało ponad 2,5 tys. pracowników oświaty w Szczecinie.

Protest obejmie siedem przedszkoli, 29 szkół podstawowych, 6 gimnazjów, 12 szkół ponadgimnazjalnych, cztery placówki opiekuńczo-wychowawcze i szkołę specjalną. W tych jednostkach nie będzie pracować ok. 80 proc. nauczycieli, w związku z tym lekcje zostały odwołane. Dla uczniów, którzy przyjdą, zostaną zorganizowane zajęcia w świetlicach i czytelniach.

Pozostałe 102 szczecińskie placówki oświatowe będą pracowały normalnie.

Najgorsza sytuacja może być w przedszkolach na Pomorzanach. W "Leśnej Gromadzie" przy ul. 9 maja i ,,Pędzelku" przy ul. Dunikowskiego, do strajku nie przystąpią jedynie dyrektorki.

- Na razie tylko ośmiu rodziców zadeklarowało, że przyprowadzi dzieci. Jeżeli będzie więcej maluchów, to mamy dzwonić po opiekunów z innych przedszkoli - mówi Anetta Szneider, dyrektorka ,,Pędzelka". - Oczywiście, organizacyjnie dzień będzie wyglądał inaczej, ale wszystkie dzieci będą miały zapewnioną opiekę i posiłki.

W I LO przy al. Piastów, w którym na co dzień uczy się ok. 600 uczniów, oprócz dyrektorki Ewy Budziach, w strajku nie weźmie udziału 10 nauczycieli. - Spodziewamy się, że przyjdą pojedynczy uczniowie. Wszyscy rodzice zostali poinformowani o strajku podczas wywiadówek, a uczniowie przynieśli deklaracje, co będą robić - mówi Budziach.

Trzech nauczycieli w "jedynce" zastrajkuje tylko rano. Od godz. 14 będą egzaminować maturzystów z języka polskiego.

Także Ewa Dżus, dyrektorka Gimnazjum nr 2 przy ul. Cyryla i Metodego, liczy na to, że uczniowie zostaną w domach. W jej szkole strajkować będzie 97 proc. pracowników.

- Nie wiemy, ilu uczniów przyjdzie. Cały czas zbieramy informacje. Najprawdopodobniej gimnazjaliści przekonają rodziców, by zostać w domu - mówi Dżus, dyrektorka szkoły.

Strajkujący nauczyciele przyjdą do szkół, ale nie będą pracować (nie dostaną wynagrodzenia). Cały dzień spędzą razem w jednym pomieszczeniu. Uczniami zaopiekują się nauczyciele, którzy nie przyłączyli się do strajku. ZNP poprosiło rodziców, by nie posyłali tego dnia dzieci do szkół.

- Apelowaliśmy, by rodzice poparli w ten sposób postulaty nauczycieli. Liczymy, że większość dzieci pozostanie w domach - mówi Maria Świerczek, prezes szczecińskiego oddziału ZNP. - Jeżeli dzieci przyjdą, to dyrektorzy i nauczyciele, którzy nie strajkują, będą musieli się nimi zająć. Organizacja pracy szkoły podczas strajku nie należy do związku.

ZNP twierdzi, że były przypadki zastraszania nauczycieli, którzy chcieli strajkować.

- Niektórzy dyrektorzy zażądali od swoich pracowników oświadczenia na piśmie, że będą strajkować. To wbrew prawu. Zastanowimy się, czy nie pójdziemy z tym do sądu - mówi Świerczek. - W Przedszkolu nr 20 strajku nie będzie. Pracownicy mieli wycofać się po tym, jak wydział oświaty poprosił o imienną listę strajkujących.

- Nie było takiej prośby. Wychowawcy przemyśleli sprawę i zdecydowali, że przyjdą do pracy - tłumaczy Danuta Bielawiec, dyrektorka przedszkola przy ul. Wieniawskiego.

Zarzuty odpierają także urzędnicy.

- Prosiliśmy tylko o podanie liczby strajkujących, by przygotować się organizacyjnie. O nazwiska nie pytaliśmy - zaprzecza Lidia Rogaś, dyrektorka wydziału oświaty UM.

Protestujący nauczyciele domagają się 50-procentowej podwyżki, prawa do wcześniejszych emerytur i zachowania Karty nauczyciela.

W całym województwie protestować będzie 13,5 tys. nauczycieli w 521 placówkach oświatowych.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net