Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Nasi szóstoklasiści najgorzej napisali test

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 29.05.2008Zachodniopomorscy uczniowie w ogólnopolskich statystykach znaleźli się na szarym końcu pod względem średniej ze sprawdzianu na koniec podstawówki

Centralna Komisja Egzaminacyjna wyniki sprawdzianu szóstoklasistów ogłosiła w środę. Test ,,Jasne jak słońce" odbył się 8 kwietnia. W Zachodniopomorskiem napisało go ponad 19 tys. uczniów. Do zdobycia było maksymalnie 40 pkt. Tegoroczna średnia krajowa to 25,77 pkt. Nasi szóstoklasiści uzyskali 25,32 pkt - najgorszy wynik w kraju (w ubiegłym roku mieli 25,83). Lepiej wypadli uczniowie w woj. kujawsko-pomorskim (25,35), lubuskim (25,36) i wielkopolskim (25,37). Najwyższą średnią mieli uczniowie w Małopolsce - 26,71 pkt.

- Zmniejszyliśmy dystans do Wielkopolski, ale powodów do zadowolenia nie ma - komentuje wyniki kurator Artur Gałęski. - Najgorszego wyniku w kraju nie można zrzucać na brak prądu w dniu egzaminu [8 kwietnia w Szczecinie i okolicach zdarzyła się pamiętna katastrofa energetyczna - przyp. red.]. Mogło to mieć minimalne znaczenie, ale nie da się tego zbadać. Problem leży w nadzorze pedagogicznym. Z pierwszych informacji, które zebrał nowy wydział diagnoz i analiz wynika, że w wielu szkołach w marcu i kwietniu nie odbyło się sporo zajęć.

W Szczecinie najlepiej egzamin napisali uczniowie prywatnej Szkoły Podstawowej ,,TAK" przy ul. Tarczyńskiego (wynik 33,6 pkt). Dobre wyniki uzyskali szóstoklasiści z innych szkół niepublicznych: SP ,,Słoneczna" przy ul. Rydla (32,5 pkt), Polsko-Amerykańskiej SP przy al. Wojska Polskiego (32,4 pkt), Katolickiej SP przy ul. Orawskiej (32 pkt) i Polsko-Niemieckiej SP przy ul. Wawrzyniaka (31,6 pkt).

- W małych klasach można osiągać lepsze wyniki - wyjaśnia Elżbieta Wierzbicka, dyrektorka szkoły ,,TAK". - Ale to nie wszystko. Od lat utrzymujemy się w czołówce, bo realizujemy rozszerzony poziom nauczania i przygotowujemy uczniów pod kątem pisania różnych testów.

Wśród szkół publicznych najlepiej wypadli szóstoklasiści z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I Stopnia w ZSP nr 2 przy ul. Krzywoustego (32,5). - Co miesiąc przeprowadzaliśmy testy próbne. W tym roku wprowadziliśmy je też w klasach piątych - wyjaśnia ten sukces Katarzyna Wiercińska, wicedyrektorka ZSP nr 2.

W czołówce znalazły się także SP 10 przy ul. Królewicza Kazimierza, SP 56 przy ul. Malczewskiego (30,6) oraz SP 21 przy ul. Jaworowej (30,1).

Słaby wynik zachodniopomorskich uczniów nie jest zaskoczeniem. Od lat są w krajowym ogonie. W ubiegłym roku i trzy lata temu byli na przedostatnim miejscu w Polsce. Gorzej wypadli tylko uczniowie z Lubuskiego. W 2006 r. nasi uczniowie zajęli piąte miejsce od końca.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net