Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Zachodniopomorskie Noble rozdane w Operze

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 02.06.2008Ośmiu naukowców ze Szczecina i Koszalina odebrało wczoraj prestiżowe nagrody, dołączając do elity zachodniopomorskiej nauki

Zachodniopomorskie Noble rozdane w Operze
Grono nagrodzonych prestiżowymi nagrodami za szczególne osiągnięcia powiększyło się w niedzielę do 39 osób. Najważniejsze nagrody naukowe w regionie zostały rozdane już po raz ósmy. Uroczystość odbyła się w Operze na Zamku. O tym, kto w tym roku dostanie Zachodniopomorskiego Nobla zadecydowała kapituła, na czele której stoi światowej sławy astronom prof. Aleksander Wolszczan. Nagrody przyznawane są za wdrożone patenty i artykuły opublikowane w czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej, którą tworzy 1015 najbardziej prestiżowych pism naukowych na świecie.

Nagrody wręczył sam prof. Aleksander Wolszczan. Gościem uroczystości był Jerzy Duszyński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego oraz władze miasta i województwa.

- Nasza nagroda jest już dojrzała. Świadczy o tym fakt, że po raz drugi nagrodziliśmy tę samą osobę. To kontynuacja polskiej tradycji podwójnych Nobli. Już jedna Polka otrzymała dwie Nagrody Nobla - mówił prof. Wolszczan.

Drugiego w karierze Zachodniopomorskiego Nobla w zakresie nauk medycznych otrzymał dr Cezary Cybulski z Pomorskiej Akademii Medycznej. Wraz ze swoim zespołem opracował test do wykrywania genetycznych predyspozycji do raka gruczołu krokowego.

- Nagroda jest ważna, ale najważniejsze jest nasze odkrycie. Codziennie głęboko wierzę, że robimy coś wielkiego i dzięki nam ludzie będą rzadziej chorować na nowotwory złośliwe - powiedział odbierając nagrodę Cybulski.

Zachodniopomorskie Noble przyznano w sześciu kategoriach: w naukach podstawowych kapituła wyróżniła dr Ewę Borowiak-Paleń z Politechniki Szczecińskiej, w naukach technicznych wspólnie dr inż. Piotra Myślińskiego, mgr inż. Adama Gilewicza i mgr inż. Zbigniewa Kuklińskiego z Politechniki Koszalińskiej, w naukach rolniczych prof. Marka Kmiecia z Akademii Rolniczej, w naukach artystycznych prof. Marka Jasińskiego (pierwszy Nobel artystyczny w historii nagrody), w naukach humanistycznych prof. Jana Piskorskiego z Uniwersytetu Szczecińskiego.

- Historyk jest strażnikiem pamięci, więc za życia rzadko cieszy się uznaniem. Od nagród potrzebuję więcej czytelników - powiedział prof. Piskorski.

Wyróżnieni naukowcy, oprócz dyplomów otrzymali granty finansowe w wysokości 2,5 tys. zł ufundowane przez marszałka województwa.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net