Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Zapłaćcie nauczycielom za strajk

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 04.06.2008Związek Nauczycielstwa Polskiego i Solidarność zwróciły się do magistratu, by nie obcinał nauczycielom dniówki za ostatni strajk albo zrekompensował ją w formie dodatku motywacyjnego. - Nie - odpowiadają urzędnicy

Zapłaćcie nauczycielom za strajk
Związki poprosiły o pieniądze za strajk, który odbył się 27 maja. W strajku zorganizowanym przez Związek Nauczycielstwa Polskiego udział wzięło ok. 20 proc. szczecińskich nauczycieli, także z innych związków zawodowych i niezrzeszonych. Z powodu strajku lekcje nie odbyły się w 50 szkołach. Uczniowie mieli dzień wolny. Strajkujący nauczyciele przyszli do pracy, ale nie prowadzili zajęć. W godzinach swoich zajęć siedzieli w pokoju nauczycielskim. Zajęć nie było także w ośmiu przedszkolach. Problemu z opieką jednak nie było, bo rodzice nie posłali w tym dniu dzieci do szkół.

Udział w strajku był dobrowolny. O tym, czy strajk się odbędzie, nauczyciele decydowali w referendach. Nauczyciele od początku wiedzieli, że za strajk ich wypłaty zostaną obcięte. Średnio o ok. 130 zł brutto (miasto zaoszczędzi ok. 250 tys. zł). Sprawy wynagrodzenia reguluje ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. W art. 23 ustęp 2 czytamy: ,,w okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia".

ZNP i Solidarność zwróciły się do magistratu z wnioskiem o rekompensatę utraconych przez strajkujących wynagrodzeń. Solidarność zaproponowała, by nauczyciele odzyskali utracone pieniądze w postaci dodatku za wychowawstwo lub wyższej stawki dodatku motywacyjnego.

- Nigdzie nie jest powiedziane, że związki nie mogą porozumieć się z samorządem w kwestii środków zaoszczędzonych na strajku. Chcemy, by te pieniądze zostały w szkołach i były do dyspozycji dyrektorów - tłumaczy Mirosława Mazurczak, przewodnicząca nauczycielskiej Solidarności w regionie. - Za wychowawstwo dostajemy od 85 do 113 zł brutto, a średni dodatek motywacyjny to 100 zł brutto. Proponujemy je podwyższyć.

Związek argumentuje, że dodatkowe pieniądze nauczycielom się należą, bo w czerwcu jest dużo pracy. ZNP proponuje odstąpienie od egzekucji potrącenia lub odrobienia zajęć.

- Wszystko zależy od prezydenta. Wierzymy, że nas zrozumie. Nauczyciele są tacy biedni - mówi Maria Świerczek, prezes szczecińskiego oddziału ZNP.

- To niemożliwe - odpowiada Lidia Rogaś, dyrektor wydziału oświaty UM w Szczecinie. - Musimy obciąć pensje, bo takie jest prawo. Wszyscy nauczyciele wiedzieli, że będą mieli potrącenia za strajk. W końcu lekcje nie odbyły się. To uczniowie ponieśli największy koszt strajku. A związki martwią się tylko o pieniądze dla nauczycieli.

Urzędnicy tłumaczą, że wyrównanie w formie dodatku motywacyjnego lub za wychowawstwo nie jest możliwe, bo sposób ich przyznawania dokładnie określa regulamin uchwalony przez radę miasta. Nie jest możliwe również odrobienie zajęć, bo wiązałoby się to z dodatkowymi kosztami dla miasta.

- Musielibyśmy zapłacić nadgodziny nauczycielom i dyrektorom, którzy nie strajkowali. A poza tym nie wyobrażam sobie, jak miałoby wyglądać odpracowywanie zajęć w przedszkolach - mówi Rogaś.

Niektórzy nauczyciele pieniędzy za strajk nie chcą.

- Każda złotówka jest dla nas ważna, ale trzeba zachować honor. Nie chcemy ochłapów - mówi Gabriela Poleszuk, nauczycielka z SP 11 przy ul. Emilii Plater. - Strajkowaliśmy dla ważnych celów, a proszenie teraz o pieniądze jest upokarzające.

Związkowcy nie widzą w swoich działaniach niczego niehonorowego.

- O etykę trzeba zapytać tych, którzy tak nędznie wynagradzają nauczycieli, a wymagają coraz więcej - mówi Mazurczak.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net