Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Urodziny najstarszej prywatnej uczelni

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 06.06.2008Wypadałoby się cieszyć, bo fajnie jest skończyć 15 lat. Ale rynek jest trudny i cały czas trzeba walczyć o przetrwanie - mówi w dniu urodzin Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu rektor tej uczelni.

Rozmowa z prof. Wojciechem Olejniczakiem

Marcin Górka: O takiej uczelni marzył pan 15 lat temu?

prof. Wojciech Olejniczak, od 15 lat rektor ZPSB: Starałem się nie przewidywać, jak to będzie, tylko cały czas korzystać z możliwości rozwoju, jakie daje zmieniająca się sytuacja na edukacyjnym rynku. Z takich założeń, które powstały na początku, udało się zrealizować zakup pokoszarowych budynków przy ul. Żołnierskiej. Poza tym na bieżąco szukamy nowych rozwiązań, tak jak teraz, gdy rozwijamy studia dla ludzi z zagranicy.

Z jakim efektem?

- 20 procent, czyli ok. stu studentów na kierunku ekonomia to obywatele całego świata. Pochodzą m.in. z Chin, Indii, Brazylii, krajów afrykańskich. Ściągamy ich do Szczecina dzięki sieci agentów za granicą i udziałowi w międzynarodowych targach edukacyjnych. A w najbliższym czasie wybieramy się do Berlina tworzyć wydział zamiejscowy.

Kiedy to będzie?

- Możliwe, że już w październiku. Potrzebujemy podpisów dwóch ministrów: spraw zagranicznych oraz nauki i szkolnictwa wyższego. Papiery są już na ich biurkach. Chcielibyśmy jednocześnie rozwijać system nauczania na odległość. Niestety, nasze ministerstwo ogranicza liczbę takich studentów do 30 procent ogółu, co jest wbrew światowym trendom.

Ile jest dzisiaj prywatnych uczelni w Szczecinie?

- Chyba z 12. To za dużo, a mamy niż demograficzny, którego efekty już widać w kraju, bo zaczynają się zamykać pojedyncze uczelnie prywatne. W końcu dotknie to też uczelni Szczecina, bo konkurencja jest duża, a rynek ciasny. Kończymy 15 lat, więc wypadałoby się cieszyć, bo jest fajnie. A ja cały czas żyję w stresie, co będzie dalej. Nie ma takiego, który dzisiaj może być pewnym swoich losów na tym trudnym rynku edukacyjnym.Zachodniopomorska Szkoła Biznesu jest pierwszą i największą uczelnią prywatną w Szczecinie. Ma 3 tys. studentów na studiach stacjonarnych i zaocznych oraz 500 na studiach podyplomowych. Kształci na czterech kierunkach: ekonomii, socjologii, informatyce i europeistyce.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net